Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Alanında Kullanılabilecek Teknolojilere En Yeni 5 Örnek

Sağlık Alanında Kullanılabilecek Teknolojilere En Yeni 5 Örnek
Buğrahan Ceylan

Teknoloji ilerledikçe sağlık sektörünü yeniden şekillendirebilecek yenilikçi fikirler de ortaya çıkmaktadır. Şimdiye kadar yeni sensör teknolojileri, mobil teknolojiler ve sağlık alanındaki dijital gelişmeler ile ilgili pek çok haber yayınladık. Bu yazımızda ise, sağlık sektöründe kullanılabilecek en son teknoloji ürünlerinden 5 tanesini inceleyeceğiz.

Sürekli vücut sıcaklığı kontrolü yapan, ultra ince ve insan derisine işlenebilen sensörler:

University of Illinois tarafından geliştirilen yeni bir sensör teknolojisi, kişisel sağlık kontrolünde çığır açabilecek bir nitelikte. Oldukça ince olan sensör, inanılmaz ince olması bir yana insanın derisinin üzerine özel bir yapıştırıcı kullanılarak yerleştiriliyor. Deri ile tam bir uyum içinde olan teknoloji bu sayede sürekli olarak vücut sıcaklığını da ölçebiliyor. Aslında bu sensör, o kadar hassas ki sıcaklık ölçüm kabiliyeti en alt sınırları dahi belirleyebiliyor. Bu sebeple ilk olarak dokular arasındaki termal geçirgenliği ölçmesi için tasarlanan bu sensör, yeniden düzenlemeyle günlük sağlık kontrolü yapılmaıs gereken hastalar için oldukça yararlı olabilir.

Çocukların sağlık bilgisi edinebilmeleri için interaktif uygulama:

İnsan vücudu oldukça karmaşık bir yapı ve nasıl işlediğini anlayabilmek özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için problem olabilmektedir. Bunun yanı sıra vücudumuzun yapısı, görsel olarak eğitim vermeye de oldukça uygun bir sistemle çalışıyor. Nasıl mı? Tinybop isimli uygulama tam da bu eğitimi çocuklara verebilmek için tasarlandı. Uygulama çocoukların öğrenebileceği üzere tamamı animasyonlardan oluşan iskelet yapısı, kas yapısı, sinir sistemi, dolaşım sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi ile ilgili içerikler sunmaktadır.

Extrem sporlar için performans ölçen sensör:

 Trace isimli bir monitor cihazı, extrem sporlar ile uğraşan sporcuların her bir hareketini algılayarak analiz edebiliyor. Sensör ile uyumlu olarak çalışmasıı için geliştirilen bir mobil uyulama aracılığı ile kullanıcılar gelen bilgiyi cihazlarında görüntüleyebiliyor. Toplanan bu bilgi daha sonra oluşturulan bir derecelendirme sistemiyle diğer sporcuların verileriyle karşılaştırılabiliyor. Oldukça küçük boyutlarda olan bu cihaz, surf tahtasına kolaylıkla monte edilebildiği gibi, kaskların içine de rahatlıkla yerleştirilebilmektedir. Cihazın içinde bulunan GPS özelliği ise pek çok sporcu için oldukça yararlı bir özellik.

 Dinlendiğinizi söyleyen ve sizi uykudan uyandıran uyku maskeleri:

Varşova merkezli girişimcilik şirketi Intelclinic tarafından, kişinin uyku esnasında ne kadar dinlendiğini ölçebilen ve kullanıcısına daha kaliteli bir uyku için neler yapması gerektiğini söyleyebilen bir uyku maskesi geliştirdi. Beyin dalgalarını sürekli olarak ölçmesi için, yapısında pek çok elektrod bulunan maske, ayrıca bir mobil uygulama ile senkronize çalışabiliyor. Bu sayede kullanıcı gece boyunca kaç defa uyandığını, ne kadar süre boyunca uykunun REM döneminde kaldığını öğrenebiliyor. Uygulama aracılığıyla, bu akıllı maskeyi, kişinin REM döngüsünü tamamen doldurduktan sonra uyandırmasını sağlayacak şekilde programlayabiliyorsunuz ve bu sayede daha kısa bir sürede daha iyi dinlenebilmiş oluyorsunuz.

 

 

Beyni zinde tutabilmek için geliştirilmiş özel yapım bir oyun:

60 yaşın üstündeki bireyler için hazırlanmış olan bir çeşit “araba yarışı” tadındaki video oyun, kişilerin zihinlerini dinç tutabilmeleri, çoklu görev kabiliyetlerini ilerletebilmeleri için geliştirildi. NeuroRacer ismindeki oyunda, oyuncular yol boyunca yüksek hızda giderken önlerine çıkan işaret ve kurallara hızlıca tepki verebilmeleri gerekmektedir. Oyunun geliştirilme sürecinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan verilere göre; oyunu oynayan 60 yaş üstü kişilerde, haftada yalnızca birer saatten 3 gün, toplamda 3 saat oynayanlarda, mükemmel oranlarda gelişmeler görülmüştür. Bu araştırma aynı zamanda bilim dünyasında, yaşlanma ile gelen bilişsel beceri azalmasının geri döndürülebileceğini de göstermiş oldu.

Comments

 1. Sir

  Sağolun

  • Nihal Yormaz

   Biz teşekkür ederiz.

  • Nihal Yormaz

   Sizler de sağ olun.

 2. mevlüde bozdal

  Gelişen bu teknolojilerden bahsediyorsunuz da lütfen teknolojide ihtiyaç olunan yani eksikliklerden de bahsederseniz sevinirim. Ben de teknoloji adına bir şeyler geliştirmek istiyorum. Ama sağlık alanında neler eksik olduğunu bilmediğimden bir şey yapamıyorum.

  • Nihal Yormaz

   Merhabalar,
   Yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederiz. Bizlerin buradaki görevi ve amacı dijital sağlık teknolojilerinde olan bitenden sizleri haberdar etmek. Eksikliklerle ilgili de satır aralarında bilgiler vermeye çalışıyoruz. Yazılarımızı düzenli takip ederek gelişmelerden ve hatta geliştirilebileceklerden haberdar olabilirsiniz.

Submit a Comment