Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İngiltere Ulusal Sağlık Merkezi’nden Yeni Bir Mobil Uygulama

İngiltere Ulusal Sağlık Merkezi’nden Yeni Bir Mobil Uygulama
Buğrahan Ceylan

İngiltere, Ulusal Sağlık Merkezi’nin (NHS) çabaları ile dijital platformlara ve sosyal medyaya daha fazla dâhil olmak için oldukça sıkı çalışıyor. Sosyal medya ve mobil teknoloji aracılığıyla hastalarla daha iyi iletişim kurulabileceğinin farkında olan uzmanlar yeni çalışmalara imza atıyorlar.

Ulusal Sağlık Merkezi’nin yeni mobil uygulama çalışmaları ile İngiltere’de oldukça yüksek sayılarda kullanım oranlarının oluşmasını amaçlıyor. Özellikle hastalara yönelik My Medication Passport isimli uygulamanın üzerinde titizlikle çalışılmakta.

Android ve iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda erişilebilir olan uygulama ile hastalar genel sağlık bilgilerini artık kolaylıkla edinebilecekler. Hangi ilacın hangi dozda ve ne zaman kullanılması gerektiği, alerji, aşı takvimi ve İngiltere’de bulunan sağlık kuruluşları ile ilgili bilgiyi hastalara ulaştırmayı hedefleyen uygulama, AstraZeneca ilaç firmasının da katkılarıyla geliştirildi. AstraZeneca’nın deneyim ve kaynaklarının kullanıldığı uygulamanın, ülke çapında beş binden fazla hastaya rehberlik etmesi amaçlanıyor.

AstraZeneca, My Medication Passport’un önerilerinde kullanabileceği pek çok kronik hastalığın ilaç üretimini yapmaktadır. Astım hastalığı için Symbicort, kolesterol için Crestor ve Brilinta bu ilaçlara sadece birer örnek.

Pek çok ülkede hastalara yönelik bu tür uygulamalar günden güne çoğalmakta. Devlet kurumları, hastaneler, sağlık uzmanları ve ilaç şirketlerinin ortak çalışmaları ile bu hizmetlerin kaliteleri de oldukça yükselmektedir. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın hizmete sunduğu mobil uygulamalar mevcut.

Bu tür uygulamaların yaygınlaşması ve ülkemizde de sayılarının artması ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

 

Submit a Comment