Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Red Eye Sayesinde Tanıştığınız Kimseyi Unutmayacaksınız

Red Eye Sayesinde Tanıştığınız Kimseyi Unutmayacaksınız
Kubilay Han Uluerim

Birçoğumuz, tanıştığımız ve kısa süre geçirdiğimiz kişilerin kim olduklarını unuturuz. Bu sorun, özellikle bunama veya Alzheimer hastalarında aşılması gereken bir engel. Pek çok kişinin aklında bu konuyla ilgili bir uygulama veya giyilebilir teknoloji üretme fikri var. Lakin, şimdilik çözülemeyen bazı problemler mevcut. Bunların başlıcaları hafıza ve enerji. Zira, böyle bir cihaz geliştirilecek olsa sürekli çalışması, görüntüleri ve konuşmaları kaydetmesi gerekecek.

Rice University araştırmacıları bu sorunun üzerinden gelmek için Red Eye adlı bir yazılım geliştirmiş. Bu yazılım, duyduğu her şeyi kaydediyor ve gereksiz olanları siliyor.

“Konseptin temelleri, bilgisayarlarımızın bize gün boyunca neler gördüğümüzü göstermesine dayanıyor. Tanıştığınız kişiyi nerede, ne zaman gördüğünüzü ve size ne söylediğini sizin yerinize ezberleyen bir yardımcı düşünün.” diyor konu üzerinde yeni bir araştırma yapan grup lideri Lin Zhong.

Firma, öncelikle enerji problemini çözmek için, piyasadaki diğer sensörlere göre güç tüketimini 10 kat azaltan bir yazılım kullanmaya başlamış. Bu yazılım sayesinde görüntüsü kaydedilen objeler istenildiği taktirde işlenmeden silinebiliyor. Zira, bir karede köpek, kedi, kuş gibi canlıların olduğunu fark etmek için dikkatli bakılmasına gerek yok. Yani bu görüntüler analog hâlde kalabilirler.

Yazılacak bir yapay zekâ sayesinde ise, bazı görüntülerin ve seslerin hiç kaydedilmemesi için emirler verilebileceği, bu sayede gereksiz bilginin depolanmasının engelleneceği söyleniyor. Cihazın şimdilik karanlık ortamlarda iyi çalışmadığını belirten geliştiriciler, bu problemin aşılması hâlinde giyilebilir teknolojilerin yeni bir döneme gireceğini söylüyor.

Submit a Comment