Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Penn Medicine Hekimler İçin Yeni Bir Uygulama Hazırladı

Penn Medicine Hekimler İçin Yeni Bir Uygulama Hazırladı
Alperen Sözen

Dijital alanın hayatımıza her anlamda dahil olduğu günümüzde, doktorların da işlerini kolaylaştırmak için tabletler kullandığı artık herkesçe biliniyor. Çeşitli uygulamalarla hasta kayıtlarına hızlı ve kolay ulaşım gibi faydalarının dışında, mobil cihazların pek çok kullanım alanı bulunuyor.

Pennsylvania Sağlık Sistemi Üniversitesi’ne bağlı Penn Medicine’ın yazılım geliştirme partnerleri Teqqa’nın yardımıyla geçtiğimiz hafta, doktorların en etkili antibiyotiği bulup hastalara reçete yazmalarına yardımcı olacak bir uygulamanın geliştirilmeye başlandığını duyurdu.

Bu uygulamayla birlikte doktorlar, mikrobiyolojik verileri kolayca çevrimiçi bir ağa yükleyebilecek ve uygulama bu verileri analiz ederek doktorlara en efektif antibiyotiğin hangisi olduğunu gösterebilecek.

Şu anda her doktor en iyi antibiyotik kullanımı ve en geçerli formüller konusunda 9-12 ayda bir güncel bilgi alıyor. Bu projeyle bilgi hızının arttırılması ve gerçek zamanlıya yakın bir hale getirilmesi planlanıyor.

Uygulama, tehlikeli hastalık mikroplarının antibiyotiklere karşı bağışıklık geliştirme oranını düşürmeye de yarayacak. Bilindiği gibi ülkemizde de aşırı antibiyotik kullanımı, hastalıkların sonraki nesillerde daha ağır geçmesine neden oluyor.

Hangi antibiyotiğin hangi bakteriyi öldürdüğü bilgisi doğru antibiyotik kullanımında kritik önem taşıyor. Antibiyotiğe karşı geliştirilen direncin trendlerini takip etmek ve anlamak, doktorların doğru antibiyotik seçimi yapmalarını kolaylaştırabilir. Ancak anında veri analizi ile bilginin güvenilirliği ve kesinliği sağlanarak risklerin azaltılması bu uygulamanın bir başka faydası.

Submit a Comment