Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Wikipedia ve Medikal İçerikler Hakkında

Wikipedia ve Medikal İçerikler Hakkında
Buğrahan Ceylan

İnternette hepimizin belki de en çok kullandığı web sitelerinden bir tanesi Wikipedia. Wiki ile başlayan pek çok web site şu an internette mevcut olmakla birlikte Wikipedia  bu web sitelerin en ünlüsü.Peki wiki ne demek hiç düşündünüz mü? Hemen söyleyelim, wikinin açılımı “what i know is” yani “benim bildiğim” anlamına geliyor.   2001’de kurulan ve iki sene sonra  Türkçe kolu faaliyete geçen, Wikipedia bildiğiniz üzere dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan kâr amacı gütmeyen açık kodlu bir internet ansiklopedisidir.

Wiki, aynı zamanda kullanıcıların yeni sayfalar yaratmasına ya da düzenlemesine olanak sağlayan bir yazılımdır.  Tabii ki çoğu internet kullanıcısı siteye eklemeler yapmaya pek hevesli olmuyor. Ama Wikipedia sizi, tabiri caizse, cesur olmaya ve sayfaları düzenlemeye teşvik ediyor. Güzel yanı ise sayfaların düzenini bozmak ya da “Acaba Wikipedia’nın tamamen çökmesine sebep olur muyum?” gibi bir endişe taşımamanız. Çünkü pek çok Wikipedia editörü yazdıklarınız için size tavsiyelerde bulunmaya ve gerekirse hatalarınızı düzeltmek için hazır bekliyorlar.  Peki ama hepimizin senelerdir kullandığı ve bildiği Wikipedia, sağlık alanında bize ne gibi bir olanak sunuyor?

Sağlık alanındaki bilgiler genellikle çok dinamik bir şekilde gelişmekte, çünkü bulunan her yeni bilgi o konu başlığının yeniden düzenlenmesini ve doğru bilgiyi vermesini gerektirmekte. Ayrıca verilen bilgilerin güvenilir ve geçerli olması da ayrı bir önem taşımakta. Genellikle Wikipedia üzerindeki bir makale kendi kaynaklarını ve bilgilerini, site içerisindeki farklı makalelerden alır. 2011 yılında yayınlanan “Journal of Medical Internet Research” makalesi pek çok doktor ve uzmanın Wikipedia’nın sağlık ile ilgili konu başlıklarına danıştığını gösteriyordu. Bu yüzden Wikipedia tıp ve sağlık alanındaki kanıtlanabilir yazıları arttırabilmek amacıyla bir proje başlattı. Bu projenin amaçları arasında:

  • Wikipedia içerisindeki kanıtlanabilir bilgi yazısı sayısını arttırmak.
  • Yazıların kaynaklarını arttırmak ve konuyla ilgili kişilere yeterli yardımı sunabilmek bulunuyor.

Proje hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Submit a Comment