Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sakatlık ve Performans Takibi İçin Yeni Bir Teknoloji: LiveSkin

Sakatlık ve Performans Takibi İçin Yeni Bir Teknoloji: LiveSkin
Kubilay Han Uluerim

Edinburgh Üniversitesi’nde tanışan Jack Ng ve Charlie Patterson tarafından kurulan Sansible Wearables, rugby oyuncuları için geliştirilen giyilebilir teknoloji olan LiveSkin’i geliştirdi. Benzer bir teknoloji olarak geçtiğimiz ay Samsung’un teknolojisi BrainBand’i de sizlere tanıtmıştık.

LiveSkin, üst kola ve omuzlara yerleştirilen ufak yastıklardan oluşuyor ve kullanıcı kişinin hareketlerinden veri topluyor. En önemli özelliklerinden biri, kişinin üst vücudunun maruz kaldığı darbe ve harcadığı enerjiyi hesaplayabilmesi. Toplanan bu veriler, daha sonra akıllı telefon ve tabletlerdeki bir uygulamaya gönderilerek kontrol edilebiliyor.

Sansible-450x250

Sansible Wearables kurucularından Ng, sektöre doğru zamanda doğru ürünle girdiklerini düşünüyor. LiveSkin, rugby oyuncularına maç sırasında ve antrenmanlarda yardım ediyor. Bu sayede harcanan ve maruz kalınan kuvvetin artıp azaldığı kontrol edilebiliyor. Uygulama, kişinin performans düzenini bulacak kadar detaylı veri toplayabiliyor. Aynı zamanda, sporcuların sakatlıklardan sonra nasıl iyileştiğini takip etmesine olanak sağlıyor. Böylelikle, bir oyuncunun tekrardan aktif olabileceği zaman öngörülebiliyor.

Sansible Wearables, Edinburgh Üniversitesi ve CENSIS tarafından destekleniyor. Teknoloji şimdilik birkaç yerel rugby kulübünde deneniyor ve 18 ay içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Submit a Comment