Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Samsung Yeni İş Alanı Olarak İlaç Sektörünü Hedef Aldı

Samsung Yeni İş Alanı Olarak İlaç Sektörünü Hedef Aldı
Alperen Sözen

Samsung geçtiğimiz haftalarda ilaç sektörüne de gireceğini açıkladı. Dünyada tüketici elektroniğine ve mobile yaptığı yatırımlarla tanınan Güney Koreli dev, Amgen firmasının Enbrel ilacının biyobenzerini piyasaya sürerek işe başlayacak.

Enbrel’in etkili olduğu orta ve yüksek şiddetli romatoid artrit ve psöriyatik artrit hastlalıkları üzerine yoğunlaşacak olan firma, adının bilinirliğiyle büyük avantaj yakalayacağa benziyor. Samsung’un bu alanda başarılı olması bekleniyor. Bu beklentinin birkaç sebebi ise şöyle;

  • Samsung’un sağlık ekosisteminde diğer ilaç firmalarının dokunabildiğinden çok daha fazla noktanın olması

Samsung akıllı telefonlarındaki S Health uygulama ailesi ile ve S5 ile gelen bütünleşik kalp monitörüyle zaten sağlık sektöründe adını duyurmuştu. Gear Fit ile giyilebilir teknolojide de söz sahibi olan firmanın sağlık odaklı deneyimleri müşterileri memnun eden nitelikte.

Bir ilaç firması olarak düşündüğümüzde, Samsung’un şimdiden Proteus benzeri hazmedilebilir sensör teknolojilerini geliştirmeye başladığını görüyoruz. Vücut içinden bildirimleri Samsung mobil cihazlarda görüntülemeyi mümkün kılacak bu çalışmalarla tüketici elektroniği – mobil ve ilaç sektörlerinin kenetlenmesi sağlanacak.

Ayrıca izin alabilirlerse Samsung dünyanın ilk üç boyutlu evde ilaç çözümünü markete sunan firma olmayı da hedefliyor.

samsung2

  • Samsung’un müşteri deneyimi ve tasarımındaki odağı, katılımcı hastaların gözünde firmanın güvenilir bir şampiyon olmasını sağlaması

Bir tüketici elektroniği markası olarak Samsung, birey, hasta ve sağlık müşterisi arasındaki oldukça zor terim ayrılıklarını birleştirebilecek bir potansiyele sahip. Çünkü Samsung, müşteriye nasıl tasarım yapılacağını ve nasıl hizmet edileceğini çok iyi biliyor. Sonuçta her şeyin deneyime bağlandığı bilinciyle yola çıkan Samsung’un başarısının büyük bir kısmı müşteri deneyimine yönelik hizmet sunmasından ve müşteri deneyimini tasarlamasından geliyor.

Bu durumda aslında şirketin temel yeteneklerinin tasarım ve hizmet olduğundan yola çıkarak Samsung’un bir ilaç firması olarak da bu uzmanlıkları kullanması son derece normal.

Samsung’un romatoid artrit ve psöriyatik artrit konularında yetenekli, kendini adamış ve oldukça etkili isimleri blogger olarak görevlendirmesi ve hasta deneyimlerini bir adım öteye taşıması bekleniyor.

  • Yüz milyonlarca insanın bu yeni ilaç firmasının markasını gece gündüz yanlarında taşıması

Mobil teknolojiye hepimiz çok bağlıyız. Sadece cep telefonlarımızdan sosyal medya ağlarına bağlanma sıklığımız bile bunu kanıtlar nitelikte.

Romatoid artrit ve psöriyatik artrit konusunda uzmanlaşan ve efsaneleşmiş ilaç firmaları işlerini farklılaştırmak için sosyalleşme çabasına düşerken, Samsung’un mobil cihazlar üreterek ve en popüler markalardan biri olarak piyasaya girmesi, firmanın bir adım önde olmasına büyük katkı sağlayacaktır.

samsung3

  • Tüketiciler Samsung’u ilaç üreten bir tüketici elektroniği firması olarak görecek

Samsung’un romatoid artrit ve psöriyatik artrit alanlarında başarılı olup olmayacağı tartışma konusu olurken ortada çok açık bir gerçek var. Samsung güçlü bir marka bilinirliğine, güvene ve tanınırlığa sahip bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık tüketicisinin gözünden güvenilir ve tanınır olduğu için ilaçları da dahil olmak üzere, ürettikleri her şey de-medikalize (normalleşme, medikal dışına indirgenme)olacak.

  • Samsung ilaç pazarına giren ilk tüketici elektroniği firması olacak ama son şirket olmayacak

İlaç firmaları için işin aciliyeti aslında çok açık. Samsung ilaç firmaları gibi düşünmüyor. Dolayısıyla onlar gibi iş yapması da imkânsız. İş yapış şekillerinin değişmesi gerektiğini ilaç firmalarının bir an önce görmesi gerekiyor. İşin sosyalleşmesi ilaç firmalarının bir an önce gerçekleştirmesi gereken bir adım.

 

 

Submit a Comment