Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Samsung’un Sağlık Uygulaması S-Health

Samsung’un Sağlık Uygulaması S-Health
Buğrahan Ceylan

Türkiye saatiyle 15 Mart 2.00’de  Samsung yeni cep telefonu Galaxy S4’ü tanıttı. Şimdiye kadar teknoloji meraklıların heyecanla beklediği telefon dün pek çok insanı kendisine hayran bıraktı. Aylardır telefonun şekli, tasarımı ya da bazı donanımsal özellikleri hakkında çıkan dedikodular zaten internet üzerinde sürekli dolanmaktaydı.

Güney Koreli teknoloji devinin yeni oyuncağı hakkında genel bir tanıtım yapmak uygun olacaktır. Galaxy S4 gücünü 2600 mAH’lik güçlü bir bataryadan alacak. Tam olarak 2GB RAM miktarına ve 3 farklı dahili hafıza seçeneğiyle birlikte geliyor. 16/32/64 GB’lık seçeneklere ek olarak, kullanıcılar dilerlerse microSD kart takarak hafızayı arttırabilecekler. 13 megapiksellik ana kamera ve 2 megapiksellik ön kamera ile gelen S4, Türkiye’de henüz alt yapısı olmasa dahi LTE teknolojisiyle geliyor.

Tabii ki Galaxy S4’ün bizi heyecanlandıran kısmı donanımsal özelliklerinden çok, yazılarımızda hep belirttiğimiz mobil sağlık uygulamaları kısmı. Daha önceki Galaxy telefonlarında S Health uygulaması sayesinde, pek çok sağlık kontrolünüzü mobil cihazınız sayesinde yapabiliyordunuz. Bu durum dijital sağlık sektörünün büyümesinden dolayı, pek çok uygulama marketi ve farklı marka cep telefonlarında da bulunmaktaydı. Farklı olan ise S Health başlığı altında, bu uygulamanın telefonun kendisiyle birlikte gelmesi ve yılın en çok beklenen etkinliğinde özel olarak bahsedilmesi.

Peki kullanıcılar “S Health” ile neler yapabilirler? Galaxy S4, üzerinde bulunan çok sayıdaki sensörleri sayesinde yaptığınız egzersizlerin size ne gibi katkılarda bulunduğunu söyleyebilmekte.  Ayrıca yaktığınız kalori miktarını kayıt altında tutabilmekte.  Samsung Galaxy S4’ün farklı özelliklerinden bir tanesi ise yakında satışa sunulmaya başlanacak olan ek cihazlarla uyumlu olarak çalışabilmesi. Özellikle S band sayesinde sporcular arasında çok popüler olabilir.

Samsung, S Health ile S4 kullanıcılarının daha sağlıklı olması bir yana, diğer amaç olarak dijital sağlık ürünlerinin içerisinde yer almak istediğini de belirtmiş oldu. Özellikle bu sektörde büyük başarı elde etmiş Fitbit ve Nike FuelBand gibi markaların sağlık odaklı ürünleri ile yarışmayı da hedeflemiş olmaktadır.

Yapılan açıklamaya göre, gelecek olan güncelleştirmelerle birlikte Galaxy S4,  S Health teknolojisi kan şekeri ve tansiyon da ölçülmesine imkân verecek.

Daha önce sağlık uygulamalarının artmaya başladığını ve kullanıcıların bu uygulamalara dünya çapında ilgi gösterdiğinden bahsetmiştik. Samsung gibi dev bir şirketin, en çok beklenen ürün tanıtımında  S Health uygulamalarına özel bir tanıtım yapmış olması, sağlık alanında bu ihtiyaca karşılık olan talebin ne kadar önemli bir boyuta taşındığının en iyi göstergesi.

 

Comments

Submit a Comment