Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sanal Gerçeklik Oyunu Göz Bozukluğu Olanlara 3 Boyutlu Görme İmkanı Sunuyor

Sanal Gerçeklik Oyunu Göz Bozukluğu Olanlara 3 Boyutlu Görme İmkanı Sunuyor
Can Aytı

Şaşılık ve göz tembelliği gibi gözler arasındaki asimetriyi bozup beynin güçsüz olan gözden sinyal almayı kesmesi ile kişinin 3 boyutlu görme yetisini kaybettiren göz sorunları yüzünden birçok insan görsel olarak sıkıntı çekiyor. En başta tedavi için kritik olan yaşların 8 ve 12 yaşlar arası olduğu düşünülmekteydi (tabii tedavi göz bandı olduğu için çocuklar bundan nefret edebiliyordu). Fakat yeni kanıtlar bize gösteriyor ki erişkin insanlarda tedavi için uygun olabiliyor. Indiegogo adlı bir hayır kuruluşu “Diplopia” adlı, Oculus Rift VR Headset gibi en yeni ve heyecan verici kişisel teknolojileri kullanarak 2 ve 3. boyutları birleştirecek bir alan oluşturabilen bir oyunu finanse etti.

sight

Girişimci, programcı ve web tasarımcısı olan ve aynı zamanda şaşı olarak doğan James Blaha tarafından geliştirilen oyun ise şu şekilde anlatılabilir; küp benzeri bir ortamda bir topu sektirerek belirli hedefleri vurmaya çalışıyorsunuz. Diğer bu tarz oyunlardan farkı ise birleşik kontrolü ama ayrı görsel öğeleri ile her iki gözü de kullanmanız gerektiği. Yani “Diplopia” adı verilen bu modda vuracağınız hedefler sol gözde görünürken, topu kontrol ettiğiniz raket ise sağ gözde görünüyor. Böylece bir beyin jimnastiği oluşturarak oyundaki hedefinize ulaşmanız için iki görüntüyü birleştirmeniz gerekiyor.

Diplopia, çok yeni bir teknolojiyi kullanan henüz kanıtlanmamış bir tedavi olduğundan dolayı kullanıcılara tedavi olarak kullanılıp kullanılamayacağı hakkında bilgi edinmek için bir anket yapılıyor. Diplopia’nın ağışlara olan ilgiye göre Kinect, Virtuix Omni gibi yenilikçi teknolojilerinde desteğini arkasına alacağı verilen bilgiler arasında.

Submit a Comment