Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sanal Hasta Merkezleri

Sanal Hasta Merkezleri
Ali Mahmut

Screen the Doc, geçtiğimiz günlerde yeni çevrimiçi hizmetine başladı. Kimi sağlık sektörü çalışanına göre bu hizmet, özel kliniklerin ve hastanelerin potansiyel hastalara ulaşmasında yenilikçi ve etkin bir yöntem olacak. Virtual Patient Centers olarak isimlendirilen mikro internet siteleri, doktor – hasta ilişkilerinin çevrimiçi olarak kurulabilmesine olanak veriyor.

Bu siteler, günümüz sosyal ağlarında popüler olan; soru – cevap bölümleri, videolar, resim, blog sayfaları gibi iletişim tekniklerini kullanmakta. Screen the Doc kurucuları, sağlık sektöründe ihmal edilen noktalara odaklanıyor.

  • Pew Research Center Internet ve American Life Project verilerine göre Amerikalıların %80’i sağlık konusunda internet üzerinden araştırma yapmakta.
  • Mevcut birçok hastane, doktorlarını tanımıyor. Doktorların, hastalara yaklaşımlarından habersiz.
  • İnternet üzerinden yapılan yorumlar ve derecelendirmeler, hastanın doktor seçiminde önemli bir değere sahip.

Screen the Doc Başkanı Stephen Bon‘un belirttiğine göre ‘’ İnsanların medikal tavsiye alabilecekleri, pratik uygulamaları öğrenebilecekleri internet siteleri arayışlarında artan bir eğilim var. Hastalar, güncel olmayan ve modası geçmiş eski iletişim yöntemlerini kullanan siteler ile karşılaşıyorlar. Bu sitelerde sağlık konusunda tam bir bilgi karmaşası yaşanmakta’’.

American Board of Medical Specialties‘in (ABMS) araştırmasına katılanların %95’i; doktorun hastaya yaklaşımı ve iletişiminin doktor seçimlerinde belirleyici bir faktör olduğunu söylemiş.

Yine Stephen Bon’un belirttiğine göre ‘’Söz konusu sağlık olunca; insanlar bu hizmeti alabilecekleri kişinin karakterini, dış görünüşünü, hastasına nasıl yaklaştığını ve hatta hastane dışında nasıl biri olduğunu dahi öğrenmek istiyorlar’’.

Günümüzde ezberleri bozan, kalıpları teker teker değiştiren internet, sağlık sektöründe de değişimlere yol açmakta. Sadece yazılı olarak sunulan bilgiler artık insanlara yetersiz geliyor. İnternet kullanıcıları; videolar, görseller ve sorularına hızlı cevaplar istiyor. Sanal hasta merkezleri (Virtual Patient Center) modelleri sayesinde insanlar; doktorların nasıl göründüğünü, hastaları ile yüz yüze nasıl iletişim kurduklarını görme imkânına sahipler.

Virtual Patient Center

Stephen Bon: ‘’Bu siteler insanların doktorlarıyla kurabilecekleri yeni bir iletişim modeli sunuyor. Daha da önemlisi insanlara, evlerindeki koltuklarından oturarak doktorlarını seçebilme imkânı veriyor. Umarım; bu yöntem doktorlarla ilk görüşmelerde yaşanılan gerginliğin ve belirsizliğin önüne geçer’’.

Comments

  1. Paylaşımınız için teşekkürler. Siteniz gayet güzel… Kolay gelsin!

    • Ali Mahmut

      Merhaba, değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

Submit a Comment