Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaşlılık Yıllarınızın Güvencesi Dijitalde Saklı

Yaşlılık Yıllarınızın Güvencesi Dijitalde Saklı
Kubilay Han Uluerim

Yaşlı insanların ortak endişelerinden biri de fizik ve akıl sağlıklarını yitirdiklerinde kendilerine bakamamaları. Her gün meşguliyeti artan yeni neslin, ebeveynlerine bakabilme sorumluluğunu yerine getirmek için, bazı yardımcı sistemlere ihtiyaçları olduğu söyleniyor. Bu sistemler sayesinde, anne babaların ileriki yaşlarda kendilerine bakabilecek durumda olmaları hedefleniyor. Eğer yaşlı bir yakınınızın evde yalnız kalması sizi endişelendiriyorsa, artık günümüz teknolojisiyle bu endişelerin en aza indirilmesi mümkün.

Özellikle ilerleyen yaşlarda, fiziksel kabiliyetlerini yitirmeye başlayan kişilerin en büyük korkularından biri de düşmek. Evde veya dışarıda düşen yaşlıların, sakatlıklarına bağlı olarak yerden kalkamamaları veya bilinçlerini kaybetmeleri sorununa karşı bazı teknolojiler geliştirildi. Örneğin, kablosuz düşüş algılıyıcıları sayesinde, kullanıcı kişi düştüğü anda bir yardım sinyali gönderiliyor. Utah Üniversitesi’nden Brad Mager ve Neal Patwari’nin tasarladığı bu cihaz, kişinin üç boyutlu tomografisini çektikten sonra, bulunduğu ortamda nasıl bir pozisyonda olduğunu hesaplayabiliyor. Buna göre de, kişinin ayakta durduğunu veya düştüğünü algılayabiliyor.

Smartsole1

Bir diğer problem ise bunamaya dayalı kaybolma vakaları. Alzheimer Derneği’nin açıkladığına göre, bunama sorunu yaşayan 10 hastadan 6’sı, nerede olduğunu unutup saatlerce yürüyebiliyor ve kaybolabiliyor. Bu tarz vakaların engellenmesi için Smartsole ve Freedom GPS Locator gibi cihazlar üretilmiş durumda. Ayakkabıların içine yerleştirilen bu cihaz, bir uygulama ve web sitesi sayesinde hasta kişinin nerede olduğunu aile yakınlarına haber veriyor. Bu sayede kaybolma vakaları ve olası kazalar engelleniyor.

 

Submit a Comment