Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sedef Hastaları Sosyal Medyayı Oldukça Etkili Kullanıyorlar

Sedef Hastaları Sosyal Medyayı Oldukça Etkili Kullanıyorlar
Buğrahan Ceylan

Tıp dilinde psoriasis olarak geçen sedef hastalığı, sık rastlanılan, kronik ve kendini tekrar edebilme olasılığı çok yüksek olan bir hastalıktır. Vücudun tüm bölgelerinde ortaya çıkabilecek bu hastalığın en yaygın tipi; plaka tipi sedeftir. Özellikle sırtta, dirsek ve diz bölgelerinde ortaya çıkan hastalığın başlıca sebeplerinden bir tanesi de strestir. Kızarıklaşmış bir  alan üzerinde bulunan derinin, pullanması ve beyaz ince kabuklanmalarla ortaya çıkar. Hastalık, kullanılan tedavi yöntemleri ve stres oranına bağlı olarak hafifleyebilir ya da şiddetini arttırabilir. Bu hastalıkta edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi stres olduğu için, kişinin içerisinde bulunduğu sosyal ortam ve etkileşimleri de çok önemli.

İşte bu yazımızda, tam olarak bu hastaların sosyal ihtiyaçlarını ne şekilde karşıladıklarını inceleyeceğiz. Araştırmalarda neredeyse 10 sedef hastasından 8’inin sosyal medya platformlarını kullanarak, diğer sedef hastalarının durumlarıyla nasıl başa çıktığını öğrenmeye çalıştıkları açıklanıyor.  National Psoriasis Foundation,  Manhattan Research, ve Inspire (sedef hastalarının bir araya gelerek paylaşımda bulundukları platform)’ın ortaklaşa yaptığı araştırmada sedef hastaları, sağlık alanında sosyal medyayı kullanarak başka herhangi bir yerde bulamayacakları tavsiyeleri alabiliyorlar.

Sedef hastalığına sahip milyonlarca hasta aslında hiç de yalnız değil. Çünkü Pew Research Center’ın yaptığı bir araştırmaya göre her 4 internet kullanıcısından 1 tanesi, benzer sağlık sorunları yaşayan hastalara ulaşmak için sosyal medyayı etkin olarak kullanmaktadır. Özellikle sedef hastaları sosyal medya kullanımında önde geliyorlar. Bu kullanımı destek grupları ya da duygusal olarak paylaşım olarak düşünmektense daha çok pratik tavsiye sistemi olarak düşünmek gerekiyor.  Özellikle Amerika’da bulunan sedef hastalarının neredeyse yarısı, ( %48 gibi bir oran) ailelerinden ve arkadaşlarından yeterli yardım ve destek görmüyorlar, bu yüzden düzenli olarak sosyal medyayı kullanmaktadırlar.

“Sedef hastalığı, hastayı fiziksel, ekonomik, psikolojik ve sosyal alanda etkileyen ciddi bir hastalıktır. Gün geçtikçe daha fazla sedef hastası, sosyal medya sayesinde diğer hastalarla iletişim kurabilmekte, tavsiye alabilmekte ve destek bulabilmektedir.” diyor, Amerikan Ulusal Sedef Hastalığı Kuruluş’u Başkanı Catie Coman.

“Inspire içerisinde bulunan TalkPsoriasis platformunda bulunan sedef hastaları düzenli olarak çeşitli tedavi yolları ve benzer konularda fikir alış verişinde bulunmaktadır. Bu üyeler, kazandıkları tecrübeleri birbiriyle paylaşmakta ve doktorlarıyla olan iletişimlerini de bu platformlara taşımaktadır.” Inspire CEO’su Brian Loew.

İşte araştırmanın ortaya çıkardığı diğer istatistikler:

  • Sosyal medya kullanım oranı, genellikle hastalığın hangi evrede bulunduğuna göre değişmekte. Hafif derecede rahatsızlığı olan hastaların %15’i sosyal medyayı kullanırken, orta ya da daha ileri seviyelere gelmiş hastalar %35 oranında kullanmaktadır.
  • Orta ya da daha ileri seviye sedef hastalarının %50’si sosyal medyayı psikolojik dayanışma amacıyla kullanırken, hafif seviye hastalığı olanların kullanım oranı %33.
  • Sedef hastalığı olan insanlar daha aktif olarak sosyal medyayı kullanmakta. Bu hastaların %70’i herhangi bir çevrimiçi platformu bir hafta içerisinde pek çok kez kullanırken, yalnızca sedef hastalığı ile ilgili platformları kullananların oranı %44.

 

 

Submit a Comment