Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Altın Örümcek Web Ödülleri – En İyi Sağlık Siteleri [İnceleme] 2

Altın Örümcek Web Ödülleri – En İyi Sağlık Siteleri [İnceleme] 2
Aysun Akbulut
  • 12 February 2013 17:18
  • http://www.aysunb.blogspot.com

“Eğer değişimlerden hoşlanmıyorsanız, gündem dışı gelişmelerden hiç hoşlanmayacaksınız.” Eric Shinseki

İş yaşamı için akıl aldığım dört akıl hocamdan ikisi Tom Peters, diğeri ise Peter Drucker’dır. Her ikisi de iş hayatı için harika tespitler yapar, örnekler ile açıklar, “işte tam da böyle olması lazım”, dedirtir ve yine olayları kendi çözümünle senin kucağına bırakırlar. Her ikisi de artık kimselere müdanası olmayan yazarlardır, ne yapsalar kabul edilir ancak değişime ve gelişime desteklerini hiçbir zaman esirgemezler.

Geçen hafta başladığımız yazı dizisi işte bu kavramlar sonucunda ortaya çıktı. Ödül alıp, kenara çekildiler mi yoksa kendi koydukları çıtayı aşmak için devam ettiler mi?

Yıl 2004

Ödül almak mı? Sürekliliği sağlamak mı?

Bu hafta 2004 yılında ödül alan web sitelerini inceleyeceğiz. 2003 yılına ne oldu diyenler olacaktır; Altın Örümcek Web Ödülleri sonuçları içerisinde sağlık kategorisinde 2003 yılı için bir sonuç bulunmamaktadır, ilgili kurum ile iletişime geçtim ve kendilerinden haber bekliyorum.

2004 yılında sağlık ile ilgili 2 farklı ödül karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki geçen hafta incelemeye başladığım En İyi Sağlık Web Sitesi Ödülü, diğeri ise En İyi Sağlık/İlaç Web Sitesi Ödülü. Öncelikle yıllar içerisinde ifade biçiminde standart bir metin oluşturmamış olduğundan Altın Örümcek Web Ödülleri Sitesini eleştiriyorum çünkü diğer yıllarda Sağlık/İlaç kategorisi kaldıracak ve tek bir çatı altında “Sağlık” kategorisinde devam edilecektir. Ayrıca sitede 1., 2. ve 3. nün hangi siteler olduğunu anlamak için uğraştığımı da söyleyebilirim.

3. www.revir.com

İncelediğimiz yıl için 3. olan bu sitenin 2005 yılında 1. olarak karşımıza çıktığına değinerek yazıma başlamak istiyorum. En son duyurusunu 14.03. 2009 tarihinde yapmış olması, ne kadar güncel olduğuna dair bir ipucu oluyor. Site üyelik sistemi ile çalışıyor ve üye olmanın daha avantajlı olduğunu bizlere aktarmaya çalışıyor. Daha öncede yazdığım gibi, bu tarz siteler şunu sıklıkla atlıyor, artık uzun üyelik formlarını doldurmak istemiyoruz.

Benzer sitelerde olduğu gibi, revir.com’a yönelttiğiniz soruları cevaplayan bir doktor listesi var. Bugüne kadar 213.536 soru cevaplanmış gözüküyor. Soruların cevaplandığı günlere baktığımda, hekimlerin kendi e-postalarına gelen soruları cevaplandırdığını gördüm.

Kişisel yorumum, 2004 yılı için klasik bir tasarım ancak günümüze kadar sürekliliği sağlanmış soru-cevap alanlarının olması nedeni ile başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

2. www.ailem.com

Geçen haftanın 1.si bu haftanın 2.si oldu. Sizlere ilk yayınımızda aktardığım www.ailem.com 2004 yılında sağlık alanında en iyi 2. site olarak karşımıza çıktı. Yorumlarıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu hafta duyurulara geçen haftaya ek olarak 2 güncel haber eklendiğini de belirtmek isterim.

1. www.kanbankasi.gen.tr

2004 yılı 1. si, Altın Örümcek Web Ödülleri sonuç sitesine bakılırsa 3. sırada yer alan ama ne olursa olsun kuruluş amacına ulaşmış bir siteden bahsedeceğim sizlere.

İncelediğimiz sitenin 3 gün sonra doğum günü. 15 Şubat 2000 yılında yayına başlayan site 13 yıldır çalışıyor ve yayına başladıktan 4 yıl sonra ise prestijli bir ödül alıyor. Sitenin kurulma amacını şu şekilde ifade ediyorlar: “…yaklaşık olarak 1 sene önce (1999) bir dostumuzun küçük oğlunun okulda soba ile bir kaza sonucu yanarak ağır yanıklar içerisinde hastaneye kaldırılması ve hastanede kaldığı süre içerisinde ihtiyacı olan kanı gerekli zamanlarda bulamayıp yaşamına veda etmesi.. İnternet sadece eğlence aracı olarak bir iletişim sistemi değil, topluma hizmet de eden bir bilişim aracı da olmalıydı..”

Bu çerçevede; kaynakların en iyi şekilde kullanılması, ihtiyaç sahiplerine ulaşılması ve bu ihtiyaçların en etkin biçimde tespit edilmesine yönelik hazırlanmış, oldukça doğru bir örnek olduğunu düşünüyorum .

Siteyi incelerken, diğer web sayfalarında da kullanılabilecek logo tasarımları ve kodlarına rastladım. Kendi blog sayfama hemen ekledim. Aynı zamanda facebook sayfalarını etkin kullandıklarını da gözlemledim. Yani ödülümü alırım, başucuma koyarım demeyip, bu sosyal konuyu çalışmaya devam ediyorlar.

15 Şubat 2013 tarihinde logolarının üstündeki yayın tarihlerini “13 yıldır yayındayız.” olarak güncellemelerini bekliyorum.

Hastanız olup, acil kan ihtiyacı duyurusunda bulunmak isteyenler ve kan vermek isteyen gönüllüler için hizmet veren ticari amacı olmayan bir site. Siteye kaydolmuş aktif kan bağışında bulunmak isteyen 14.447 kişi olduğunu yine site bilgilerinden öğrenebiliyoruz.
Bu yazı dizisinde amaç site tanıtımı yapmaktan uzak, sadece yıllar içerisindeki varsa değişimi, gelişimi sizlere aktarmaktır. Ancak şunu söylemeliyim ki yalın tasarımı ile içeriği güçlü, kuruluş amacına sadık bir site olarak karşımıza çıktı.

Bu hafta, yaptığım inceleme sonucunda, amacına başarı ile ulaşmış ve sürdürülebilirliği sağlamış olması nedeni ile birinciliği www.kanbankasi.gen.tr sitesine yakıştırıyorum.

***

Ben Sağlık/İlaç kategorisinde neden bir hastanenin olduğunu anlayamadım. Diğer derece alan sitelerin ilaç tanıtımı üzerine olduğunu görünce hastane farklı bir kategoride değil, aynı yıl yapılan “Sağlık Ödülleri” kategorisinde değerlendirilmeliydi diye düşünüyorum. Acıbadem Hastanesi’nin web sitesini sizler için inceledim. 2004 yılında sitenin tasarımı nasıldı bilemiyoruz ancak güncel tasarımı, bilgiye kolay erişim, kurumsal kimliğin yansıtılması, sosyal medyanın etkin kullanımı, kullanılan renkler açısından değerlendirildiğinde, bence günümüzün en başarılı sağlık kuruluşu web sitesi olarak karşımıza çıkıyor.
Ödülümü alır, yola devam ederim diyor.

Submit a Comment