Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sensörlü Oyuncak Ayı “Teddy The Guardian” CES 2014 Fuarında İlgi Gördü

Sensörlü Oyuncak Ayı “Teddy The Guardian” CES 2014 Fuarında İlgi Gördü
Buğrahan Ceylan

Çoğu çocuk için hastane hiç bir zaman sevimli bir yer olmamıştır. Tüm o korkutucu doktor malzemeleri, ağlayan çocuk ve bebek sesleri bir çocuğun hastaneden nefret etmesi için yeterli sebebi vermektedir. Bu tür bir durum dünyanın her yerinde geçerli olacak ki yaşı küçük hastaların daha az korkması ve hastanede daha rahat edebilmeleri için yeni bir uygulama başlatılıyor. Daha önce haberini “Dijital Teddy Bear” olarak verdiğimiz bir icat sayesinde hasta çocukların hem hastanelerde kendilerini daha rahat hissetmeleri sağlanacak hem de yaşamsal fonksiyonlarının anlık olarak gözlenebilmesi kolaylaşacak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bahsettiğimiz icat işte tam olarak yukarıda gördüğünüz görselde bulunan oyuncak ayı. Fakat bu oyuncak öyle çok da sıradan değil. Çok akıllıca bir tasarım mantığında hazırlanmış ve özellikleri oldukça fazla arttırılmış bir oyuncak.

teddy-the-guardian-app

El ve kollarında çeşitli gizli sensörler bulunan bu oyuncak ayı, sensörleri sayesinde çocukla her temas haline geçtiğinde nabız, kan basıncı ve vücut sıcaklığını ölçerek anne, baba ya da bir sağlık prfoesyonelinin akıllı cihazına veri olarak gönderebilmektedir. Böyle bir sistem sürekli sağlık kontrolü yapılması gereken çocuklar için oldukça başarılı bir araç olarak gözükmektedir.

 Daha önce bizim de haberini yaptığımız bu pratik işlevli buluş, bu yıl CES 2014 fuarında da tanıtıldı.

Çocuk doktorlarının hastanelerde tek yapması gereken şey, çocukların korkması halinde oyuncak ayının ellerini tutması durumunda kendilerini daha iyi hissedeceklerine ikna etmek.

Sağlık teknolojileri içinde önemli bir yeri edinebilecek olan bu ürünün fiyatı 169 euro ya da 230 dolar civarındadır. Şimdiye kadar 689,000 dolar değerinde bir sipariş listesi olan bu ürünün Nisan ayından itibaren hastanelere gönderilmesi planlanmaktadır.

Submit a Comment