Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sindirilebilir Sensörler ile Üç Boyutlu Bağırsak Görüntüleme Artık Daha Kolay

Sindirilebilir Sensörler ile Üç Boyutlu Bağırsak Görüntüleme Artık Daha Kolay
Kubilay Han Uluerim

Kolorektal kanser gözlemi için sindirilebilir bir sensör geliştiren İsrail merkezli tıbbi teşhis firması Check-Cap, GE Healthcare ile 5.9 milyon dolara ortaklığa girdi.

Check-Cap bağırsak duvarına x ışınları yollayarak üç boyutlu görüntüler oluşturabilen ve poliplerin erken teşhisini kolaylaştıran sindirebilir bir sensör üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji hastalar için kolonoskopiden çok daha kolay bir çözüm sunuyor. Zira hastanın tek yapması gereken şey sensörü yutması ve normal yaşantısına devam etmesi. Cihaz 360 derece tarama yapabildiği ve her türlü objenin ardını görebildiği için bağırsak temizliği de gerektirmiyor. Sensörün hastanın sindirim sisteminden geçtiğini belirten bir uyarı sistemi de bulunuyor.

Cihazın kolonlardan topladığı veriler daha sonra çevrimdışı olarak incelenmek için kullanıcının giydiği bir alıcıya gönderiliyor. Alıcıdan toplanan bu veriler Check-Cap’in yazılımı sayesinde doktorlar tarafından istenilen her yerde kontrol edilebiliyor.

Check-Cap’ten gelen açıklamaya göre firma CE İşareti için 2017’nin ilk yarısında başvuru yapacak ve cihazı Avrupa’da satışa sunmayı deneyecek.

Submit a Comment