Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Epilepsi Teşhisinde Akıllı Kıyafet Devri Yaklaşıyor

Epilepsi Teşhisinde Akıllı Kıyafet Devri Yaklaşıyor
Kubilay Han Uluerim

Paris merkezli Dataiku ve Bioserenity şirketleri doktorların epilepsi teşhisi koymasına yardımcı olacak Neuronaute adlı akıllı kıyafet şeklinde bir cihaz geliştirdi.

Bioserenity tarafından geliştirilen ve Dataiku’nun analiz platformunu kullanan bu cihaz sayesinde nörologlar isabetli epilepsi teşhisi için devamlı kayıt yapan taşınabilir bir EEG aygıtına sahip oluyorlar. Epilepsi krizleri genellikle tıbbi personellerin yokluğunda gerçekleştiğinden bu tarz bir cihazın geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Resmi açıklamaya göre mobil uygulaması ve bulut platformu bağlantısı sayesinde Neuronaute saatte 1GB veri toplayıp depolayabiliyor. Böylece anlık olarak hasta takibi yapılıyor ve teşhis konulurken tutarlı verilerden faydalanılabiliyor.

Ek olarak Bioserenity ve Dataiku’nun 2015 yılında kurduğu, dijital hastane ve bağlantılı cihazların gelişimine odaklanan MEData.Lab adlı bir konsorsiyum bulunuyor.

“MEData.Lab projesi sağlık sektörünü değişime uğratabilecek gelişmelerde rol almamızı sağladığı için oldukça önemli.”

– Dataiku CEO’su Florial Douetteau

Neuronaute hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımız EDF’in yaptığı kısa röportajı YouTube üzerinden izleyebilirler.

 

Kaynak:

Submit a Comment