Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya Kullanımı Alkol Bağımlılığını Nasıl Etkiler?

Sosyal Medya Kullanımı Alkol Bağımlılığını Nasıl Etkiler?
Kubilay Han Uluerim

North Carolina State University ve Ohio University ortaklığıyla yapılan araştırma sonucunda bulunanlara göre, bir “alkol kimliği” sahibi olmak üniversite öğrencilerini alkol problemi  riskine sokabilir. Ayrıca sosyal medyada alkol hakkında paylaşım yapmanın da alkol problemlerinin bir işareti olduğu söyleniyor.

“Bu çalışma gösteriyor ki, sosyal medya siteleri öğrencilerin koordinasyon halinde kendi alkol içme deneyimlerinin reklamını yapmalarını sağlıyor. Lakin bu öğrencilerden alkol bağımlılığı riski altında olanları tespit edebiliyoruz. Projeye kilit bir soruyla başladık: öğrencileri alkol içmeye ve bunun hakkında paylaşmaya iten nedir?” diyor Ohio University’den Charee Thompson.

Araştırmacılar bu soruyu cevaplamak için, 364 Midwestern University öğrencisine internet üzerinden anket yapmışlar. Katılımcılar, son bir ay içinde en az 1 içki içmiş  ve Facebook, Instagram veya Twitter’ı aktif kullanan 18 yaş üstü kişilerden oluşuyor. Ankete katılan bu kişilere sosyal medya kullanımı, alkol kullanımı ve sosyal medyanın alkole bağlı kullanılmasıyla ilgili sorular sorulmuş.

Elde edilen sonuçlara göre, alkol hakkında sosyal medya üzerinde konuşmak, bir kişinin alkol bağımlısı olduğunu alkol tüketmesinden daha çok belli ediyor. Zira sürekli alkol hakkında konuşmak, insanları örgütleyerek daha çok alkol tüketimini teşvik ediyor. Araştırmacılar bu bulguları kullanarak alkol sorunu olan kişilere daha çok yardım edebileceklerini düşünüyorlar.

Submit a Comment