Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Sağlık İstasyonları Umut Veriyor

Yeni Sağlık İstasyonları Umut Veriyor
Buğrahan Ceylan

Son zamanlarda A.B.D’de dijital sağlık alanında güzel bir gelişme yaşanmakta. Şöyle ki ülkemizde de görmeye alışık olduğumuz kahve makineleri ya da jetonmatik cihazlarına benzeyen portatif istasyonlar düşünün. Ama aradaki tek ve en önemli fark bu istasyonların sizi muayene etmesi! SoloHealth adı verilen ve  A.B.D’de şu an pek çok eczane ve süper marketlerde bu taşınabilir sağlık istasyonlarını bulmak mümkün.

Bu ücretsiz interaktif istasyonlar, hastaların birkaç adımda kolaylıkla tansiyonlarını ölçmelerine, ideal kilo boy oranlarını denetlemelerine, göz taraması testine girmelerine ve hatta vücut ağrılarının muhtemel sebebini öğrenmelerine olanak sağlıyor.

Çalışma mantığı ise çok kolay. Bu işe yarar istasyonda belli ekran görüntüleri ile yönlendiriliyorsunuz ve tıpkı doktorunuza cevap verir gibi beliren soruları cevaplıyorsunuz. Bu sayede genel bir sağlık değerlendirmesi alabiliyorsunuz.

Şu an için A.B.D’de 1.000 civarı olan bu istasyonların sayısının, 2013 ortalarında üç katına çıkarılması hedefleniyor.

HIPAA(Health Insurance Portability and Accountability Act) ve FDA (Food and Drug Administration) onayı olan sağlık istasyonlarının güzel özelliklerinden bir tanesi de cihazın bulunduğu bölgede bulunan tüm sağlık kuruluşlarının ve doktorlarının iletişim bilgilerinin kayıtlı olması.

Herkese hizmet verebilecek kapasitede olan bu istasyonlar özellikle sağlık durumları hakkında araştırma yapabilecekleri bir bilgisayarı ya da akıllı telefonu olmayanlar için yararlı.

SoloHealth sağlık istasyonları ayrıca bulundukları bölgelerin demografik özelliklerini de kaydediyor. Bu sayede toplanan istatistikler toplum sağlığı için kullanılıp, halk sağlığıyla ilgili izlenecek planların daha sağlıklı bir şekilde oluşturulması sağlanacaktır.

Sağlık hizmetlerinin gelişmesi ve pratik hale gelmesi açısından önemli bir adım olan bu sağlık istasyonları zamanla daha fazla işlev kazanabilir ve belki de temel sağlık kontrolleri için ilk başvurulan noktalar haline gelebilir. Bulundukları bölgede bulunan sağlık kuruluşlarının temel bilgilerini hastaya sunması ise acil durumlarda belki de hayat kurtarabilir.

Submit a Comment