Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkla İlgili İnternet Siteleri için Etik İlkeler: Health on The Net Foundation (HON)

Sağlıkla İlgili İnternet Siteleri için Etik İlkeler: Health on The Net Foundation (HON)
Taner Onay

Kar amacı gütmeyen kurumlar sağlık web sitelerinin güvenirliğini ve bilinirliğini arttırmak için denetim mekanizmaları oluşturuyor. Bu denetim mekanizmaları sağlıkla ilgili internet siteleri için, etik ilkeler adı altında toplanıp, üye sitelere bu etik kurallar dahilinde hareket etmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmaktadır.

Health on the Net Foundation (HON) 1995 yılında İsviçre’de kurulmuş uluslararası kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kuruluş, sağlık web site girişimcilerine internet üzerinde medikal ve sağlık konularında yayınlanan “bilginin niteliği ve etik” çerçevede destek olmaktadır. Amblem ve logosunun bulunduğu sağlık web siteleri bu kuruluş tarafından denetlenmiş sayılır.

Health on the Net Foundation’ın (HON) sağlık etik ve gizlilik kriterleri” aşağıdaki gibidir:

Yazarların Yetkisi
Bu sitede yayınlanan ve sunulan sağlıkla ilgili ya da tıbbi her türlü tavsiye ve bilgi; sağlık profesyoneli olmayan özel kişi ve kuruluşlar tarafından sağlandığı açıkça belirtilen bölümlerin dışında, sadece sağlık konusunda eğitimli ve nitelikli profesyonellerce verilir.

Tamamlayıcılık
Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek üzere değil, desteklemek üzere tasarlanmıştır.

Gizlilik
Bu site, bir sağlık sitesine giren ziyaretçilerin kendi kimlik bilgileri de dahil olmak üzere, tüm bilgi akışında gizlilik ilkesine saygı gösterir. Site sahipleri, bu siteyi oluşturdukları ve yayınladıkları ülkede uygulanan sağlık bilgilerinin mahremiyeti ile ilgili mevzuatın gereklerini fazlasıyla uygulamayı ve saygı göstermeyi taahhüt eder.

Atıfta Bulunma
Uygun olan yerlerde; bu site içeriğindeki bilgi, verinin kaynağına doğru açık referanslar ile desteklenir ve mümkün olan yerde bu veriye özel HTML linkleri verilir. Klinik bilgiler içeren bir sayfanın son güncelleme tarihi açıkça gösterilir.

Doğrulanabilirlik
Özel bir muamelenin, ticari ürünün ya da hizmetin performansı/kazancı ile ilişkili iddialar, yukarıda 4. ilkede çerçevesi çizilen şekilde, uygun ve denk düşen kanıtlar tarafından desteklenir.

Kaynağın Şeffaflığı
Bu site yapımcıları, daha ileri destek ve yenilenmiş bilgi arayan ziyaretçiler için, mümkün olan en açık şekilde bilgi sağlama ve iletişim bilgilerini yayınlama yönünde çaba gösterir. Webmaster, erişim için e-posta adresini sitede açıkça belirtir.

Sponsorluğun Şeffaflığı
Finans, hizmet ve malzeme olarak bu siteye katkıda bulunan tüm ticari ya da ticari olmayan kuruluşların, tam kimlikleri de dahil olmak üzere, bu siteye verilen destek açık bir şekilde belirtilir.

İçerik ve Reklam Politikasında Dürüstlük
Eğer reklam site için bir finans kaynağı ise, bu durum açıkça beyan edilir. Site sahipleri tarafından benimsenen ilan kurallarıyla ilgili özet bir tanımlama sitede yayımlanır. İlan ve diğer promosyon malzemeleri site ziyaretçilerine, site yapımcıları tarafından oluşturulan içerik ile farklılık gösterecek ve kolaylıkla ayırt edilecek bir kapsam ve şekilde sunulur.

Submit a Comment