Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sparx Karakterleri Gençlik Depresyonunu Önlüyor

Sparx Karakterleri Gençlik Depresyonunu Önlüyor
Seçil Uygungil

Depresyon çağımızın en yaygın psikolojik rahatsızlıklarından biridir. Çoğu zaman üstünde durulmaz ancak depresyon ileriki evrelerinde intihara bile yol açabilecek bir hastalıktır. Yetişkinlerde depresyon gözle görülür üzgün ve bitkin bir ruh halinde kendini belli edebilirken gençlerde durum daha farklıdır. Gençlik depresyonu bireyin özellikle hırçın davranmasına sebep olur ki bu da genellikle aile tarafından ergenlik krizleri olarak yorumlanır. Gencin ileride sosyal ve kariyer yaşamında başarısız olmasına neden olabilir. Tedavi sürecindeyse genellikle ilaçlara başvurulur ancak geçtiğimiz günlerde LinkedWellness firması alternatif bir çözümle geldi.

LinkedWellness’in yönetim kurulu başkanı David Burt ve takımı gençlik depresyonuna çözüm ararken Sparx’la karşılaştı. Auckland Üniversitesi profesörü Sally Merry’nin geliştirdiği bu oyun genç bireylere depresyonla başa çıkmalarına yardımcı oluyor.

Gençlerin bilgisayar oyunlarına fazla düşkün olmalarından yola çıkan Sally Melly, ‘’umut’’ kavramını oyun aracılığıyla gençlere aşılıyor. ‘’Umut’’a ulaşmaya çalışan oyuncular evreleri atlayabilmek için karşılarına çıkan olumsuzlukları aşmak zorundalar. Burt, hastaları oyunda temsil eden karakterlerin Yeni Zellanda aksanında konuşmasının Amerikan oyuncuların da ilgisini çekeceğini düşünüyor.

Bu tür oyunların hastaların karakterleri aracılığıyla sanal dünyadaki negatif düşünceleri engelleyerek gerçek dünyada da özgüven kazanmalarına yardımcı olduğunu belirten Burt, bu sayede ileride gençlik depresyonunun üstesinden gelebilmek için daha az ilaca gerek kalınacağını düşünüyor.

Klinik olarak kanıtlanan, BM ve UNESCO tarafından ödüllendirilen oyunun 2013 yılında LinkedWellness tarafından yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

Submit a Comment