Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tumblr Ruh Sağlığı Problemlerine Çare Olmaya Devam Ediyor

Tumblr Ruh Sağlığı Problemlerine Çare Olmaya Devam Ediyor
Kubilay Han Uluerim

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medya siteleri ruh sağlığına değinmek ve bu konuda aktif rol almak için çeşitli faaliyetlerde bulundular. Örneğin Facebook geçen sene kullanıcıların intiharı çağrıştıran depresif mesajları rapor etmesini sağlamıştı. Instagram ise beslenme bozukluğuyla ilgili terimlerin aratılmasını engellemeye çalışmış ama başarısız olmuştu.

Manhattan merkezli Tumblr ise tartışma tabanlı bir yaklaşım ile National Alliance on Mental Illness’taki (NAMI) herkesi ve first lady Chirlane McCray’i ruh sağlığı problemleri üzerine konuşmaya teşvik ediyor. Destekçiler araştırmalar, kaynak linkleri ve videolar gibi buldukları her türlü içeriği “Post It Forward” etiketiyle paylaşıyorlar.

Mayıs 2015 tarihinde başlayan “Post It Forward” kampanyası yaz boyunca devam etmeyi hedeflerken Tumblr üzerinde kalıcı bir sayfa olmayı başarmış. Ek olarak Post It Forward etiketiyle şimdiye kadar 16.000 paylaşım yapıldığı belirtiliyor.

Bu hafta başında Tumblr’ın Manhattan merkez üssünde yapılan ve toplantıya katılan 20 yaşındaki Nina Vega “Tumblr’a yazdığım şeyleri Facebook veya Instagram’da paylaşamam” diyor. 16 yaşından beri Tumblr kullanan Vega “Tumblr internetteki güvenli bir yuvadır” diyerek ruh sağlığı ve cinsellikle ilgili pek çok konunun burada tartışıldığını söylüyor. Son olarak bu toplantıda şehrin sağlık departmanı ve destek grupları tarafından yönetilen atöyle çalışmalarının yapıldığı da vurgulanıyor.

Submit a Comment