Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Telefonunuz Akıl Sağlığı Problemlerinizi Sesinizden Tespit Edecek

Telefonunuz Akıl Sağlığı Problemlerinizi Sesinizden Tespit Edecek
Kubilay Han Uluerim

PureTech Health‘in yan ürünü Boston merkezli Sonde Health, MIT Lincoln Laboratory ile geliştirdiği sağlık odaklı ses tarama teknolojisi için lisans aldı.

Thomas Quatieri tarafından geliştirilen teknoloji, bir kişinin sesindeki biomarkerları kullanarak çeşitli akıl sağlığı problemlerini tespit edebiliyor. Yapılan deneysel çalışmalarda, teknolojinin depresyon, hafif travmatik beyin hasarı, beyin sarsıntısı, bilişsel bozukluk ve Parkinson hastalığının semptomlarının tespit edilmesinde umut vaad ettiği gözlemlenmiş.

“Konuşmak, bizim yaptığımız en karışık biyolojik faaliyetlerden biri. Birden fazla beyin devresinin ve beynin büyük bir kısmının muskoskeletal sistemle beraber çalışmasını gerektiriyor. Yapılan çalışmada, bu sistemlerle ilgili psikolojik değişikliklerin ses yoluyla tespit edilebileceğini öğrendik. Yani, söylediklerinizi nasıl söylediğinizi ölçüyoruz.” diyor Sonde COO’su Jim Harper.

Ek olarak, bu teknolojinin farklı şekillerde kullanılacağı söyleniyor. İlk nesilde, kullanıcılar kısa bir yazıyı okuyacak veya belirli soruları cevaplayacak. Sonra bu örnekler analiz edilecek. Sonraki nesillerde ise, bu teknoloji kişilerin telefonuna yerleştirilecek ve pasif bir gözlem rutinini takip edecek.

Submit a Comment