Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

“Tweet Atmak” Artık İngilizce Sözlükte

“Tweet Atmak” Artık İngilizce Sözlükte
Buğrahan Ceylan

Twitter’ı kullanmak yani bir alışkanlık halinde tweet atmak, Oxford tarafından resmi İngilizce sözlükleri içine dahil edildi.

Hem isim hem de fiil olarak kullanılan “Tweet” kelimesi anlam olarak sözlük içerisinde genişletildi. Pek çok kişinin bilmediği ise, bu kelime aslında yıllar öncesinden İngilizce içinde bulunmaktaydı. Türkçe’deki yansıma sözcükler ile aynı işlevi gören tweet kelimesi bir kuşun çıkardığı sesi, ya da bir kuşun çağırılması sırasında taklit edilen ses anlamında kullanılmaktaydı. Şimdi ise, Oxford’un resmi İngilizce sözlüğünde, kelime bugün bilinen anlamına da kavuştu.

Sözlük içinde: “Twitter isimli sosyal ağ sitesinde içerik göndermek ayrıca Twitter’ı bir alışkanlık halinde kullanmak” olarak tanımlandı. Bir sözcüğün resmi sözlükler içinde kabul edilebilmesi için, o sözcüğün 10 yıl boyunca aynı anlamda kullanılması gerektiğini söyleyen Oxford İngilizce Sözlüğü editörü john Simpson, yoğun kullanımdan dolayı bu sözcüğün resmi sözlüklere geçmesinin bir gereklilik olduğunu da belirtti.

Tweet kelimesi gibi son yıllarda oldukça sık kullanılan bir terim olan “Big data” yani “Büyük veri” de aynı şekilde sözlüğe eklenen kelimeler içinde.

 

 

Submit a Comment