Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

UNICEF ve Giyilebilir Teknoloji El Ele

UNICEF ve Giyilebilir Teknoloji El Ele

| On 28, May 2015

Apple ve diğer teknoloji devleri, giyilebilir teknolojiler ve akıllı cihazlarla internet erişimi, iletişim ve spor aktiviteleri takibi, sağlık uygulamaları derken hayatımızın neredeyse her alanında vazgeçilmezlerimiz haline geldiler. Bugün, giyilebilir cihazların büyük bir kısmı kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmaya odaklı; onların daha fit olması, daha iyi uyuması veya daha üretken olması için durmadan yeni uygulamalar üretiliyor.  Peki, giyilebilir teknolojiler dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması için bir şeyler yapamazlar mı? Örneğin; fakir ve yardıma ihtiyacı olan ülkelere sağlık yardımı ulaştırmak için kullanılamazlar mı?

Geçtiğimiz günlerde, UNICEF ve San Francisco’nun ünlü tasarım firmalarından Frog’un sponsorluğunda düzenlenen bir panelde, dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmek için giyilebilir teknolojilerin, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları konusu tartışıldı. Google Glass’ın, acil müdahale durumlarında hastane personeliyle iletişimi koordine edebilmek ya da bir kulaklık yoluyla beyin dalgalarını ölçerek epilepsi takibini daha kolay yapabilmek için kullanılıp kullanılamayacağı da panelde tartışılan konular arasındaydı.

uniii

UNICEF’in hali hazırda, gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların beslenme düzeylerini ölçmek için kullandığı bazı düşük teknoloji giyilebilir teknoloji cihazları zaten var. Peki ya son teknoloji cihazlar daha büyük amaçlar için hatta hayat kurtarmak için kullanılamazlar mı? UNICEF, bunun mümkün olabileceğini düşünüyor bu çerçevede ARM ve Frog firmalarıyla ile ortak olarak Wearables for Good (İyilik İçin Giyilebilir Teknoloji) girişimini başlattı. Bu girişim “anne, yenidoğan ve çocuk sağlığı” sorunlarına çözüm sunabilecek bir giyilebilir cihaz bulma yarışması. Başvuru için son tarih 4 Ağustos 2015. Yarışmanın kazananları ise 2015 Sonbaharında ilan edilecek. Kazanan iki kişi ise ARM ve Frog’dan 15,000 $’lık bir fon alarak projelerini hayata geçirebilecekler. Yarışmaya katılmak ve daha fazla bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Submit a Comment