Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

UPMC Enterprises’dan 6 Yeni Teknolojiye Destek

UPMC Enterprises’dan 6 Yeni Teknolojiye Destek
Kubilay Han Uluerim

University of Pittsburgh Medical Center’ın girişimci kolu olan UPMC EnterprisesThe Pittsburgh Health Data Alliance çatısı altında geliştirilen 6 sağlık teknolojisi projesine destek vereceğini açıkladı.

Girişim fonuyla, önümüzdeki 6 ay içinde bu projelere 3 milyon$’dan fazla yatırım yapılacak. Yaklaşık 1 yıl kadar önce ortaya çıkan The Pittsburgh Health Data Alliance, big datayı kullanarak sağlık hizmetlerini geliştirmeyi kendine görev edinmiş bir kuruluş. ”Health Data Alliance’daki pek çok iyi projeden, öne çıkanlarla önemli bir yola gireceğiz.” diyor UPMC Enterprises Başkanı Tal Heppenstall.

Desteklenen 6 proje ise şunlar:

Clinical Genomics Modeling Platform: Center for Machine Learning and Health (CMLH) altında geliştirilen tek projedir. Belirli özel hastalıklar ve topluluklar için, özelleştirilmiş tedavi yöntemleri üretmeyi planlayan bir platform. Örnek olarak, bu platform üçlü algoritmalar yazarak, bir hastanın hastanede yoğun bakımda kalması veya evde uzaktan takip edilmesiyle ilgili kararlar verebilir.

MEDIvate: Akıllı telefonlar için geliştirilen, hastaların kullandığı ilaçları listeleyip paylaşabildiği bir uygulama. Kullanılan ilaçlar manual olarak uygulamaya girilebiliyor veya elektronik hasta kayıtlarından direkt olarak telefona indirilebiliyor.

Tumor-specific Driver Identification (TDI) System: Kanser doktorlarına, genetik yapıyla ve hastanın tümörüyle ilgili bilgi veren bir program.

Fall Sentinel: Klinik eczacıların sürekli olarak, hasta bakım evlerindeki hastaları ve ilaç alan kişileri gözlemlemesine olanak sağlayan otomatik bir sistem. Bu sistem özellikle, bilinç kaybı ve ilaç kullanımına dayalı düşme ve bayılmaları takip etmeye yarıyor.

Pump: Hastanede yatan hastaların hareketlerini, aktivite takip cihazları ve yatak sensörleri kullanarak incelemeyi sağlayan bir gözlem ve alarm sistemi.

ComPACD: Açılımı Computational Pathology for Accurate Cancer Diagnosis olan program, karışık tümor vakalarında patologların daha isabetli tahliller yapmasını sağlayan bir program.

 

Submit a Comment