Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Donate Life, Sosyal Medyadan Organ Bağışına Destek Bekliyor

Donate Life, Sosyal Medyadan Organ Bağışına Destek Bekliyor
Kubilay Han Uluerim

Donate Life America ve UPMC, geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray Organ Zirvesine katılarak, organ nakli bekleyen hasta ölümlerini azaltmak için geliştirdikleri çevrimiçi topluluğun tanıtımını yaptı.

Living Donor Transplant Facebook sayfası, organ bağışı yapmış, yapılmış ve yapılmasını bekleyen hastalar için sosyal bir ortam yaratmanın ilk basamağı. Söylenilenlere göre, bu ortaklığın amacı, sosyal medyanın gücünü kullanarak çocuk ve yetişkinlerde karaciğer ve böbrek nakli bekleme listesini kısaltmak, ölümleri engellemek ve ülke çapında organ nakli erişimini artırmak.

“115.000 Amerikalı’nın böbrek veya karaciğer nakli beklediğini göz önüne alırsak, insanların bir donörün varlığından haberdar olması oldukça önemli. Organ bağışçısı olmak, daha fazla hayat kurtarmak için gönüllülere iyi bir fırsat tanıyor ve bizler Beyaz Saray tarafından seçilmekten gurur duyuyoruz.” diyor Donate Life CEO’su David Fleming.

Açıklanana göre, ABD’de 120.000 kişi organ nakli bekliyor. Lakin, geçen yıl 9000 ölü donör ve 6000 yaşayan donör kayıtlara geçerken, 4000 kişi 2015 yılında böbrek nakli beklerken ölmüş. 3600 kişi ise hastalıkları kötüye gittiğinden listeden çıkarılmış.

Submit a Comment