Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NHS Onaylı Telefon Uygulaması Sayesinde İnsomnia ile Mücadele Edebilirsiniz

NHS Onaylı Telefon Uygulaması Sayesinde İnsomnia ile Mücadele Edebilirsiniz
Derya Öztürk

İngiltere Ulusal Sağlık Örgütü (NHS) tarafından onaylanan yeni bir akıllı telefon uygulaması, uykusuzluk problemi (insomnia) ile mücadeleye dijital bir yaklaşım getiriyor.

Uyuyamama hastalığının tedavisi için uygulanan terapiler veya hastaya verilen ilaçlar, kısa dönemli olarak sorunu çözse de uzun vadede hem etkisini kaybedebiliyor hem de getirdikleri yan etkilerle başka sorunlara sebep olabiliyorlar.

Bu durum için alternatif bir yol arayan araştırmacılar, “Sleepio” adı verilen bir telefon uygulaması geliştirdiler. Uygulama kullanıcıların uykusuz gecelerle mücadele etmeleri için psikolojide yer alan bilişsel davranışçı terapi temeline dayanıyor.

Sleepio

Uygulamanın bu psikolojik yönteme dayandırılmasının nedeni, uykusuzluk çekenlerin çoğunun kafalarının içinde “uçuşan düşünceler” sebebiyle uyuyamadıklarını dile getirmeleri. İnsomnia hastalığından mustarip insanlar kendilerini uyanık tutan düşünceler ve endişelerin akışını durduramazlar. İşte Sleepio dijital sağlık çözümü de kullanıcıların bu olumsuz düşünceleri kontrol edebilmelerine ve uyku düzenlerini sıfırlamalarına yardımcı olmak için çeşitli stratejiler sunuyor.

Kaynak: Digital Journal

Submit a Comment