Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

VR Care ile Yanık Tedavisi İçin Sanal Gerçeklik

VR Care ile Yanık Tedavisi İçin Sanal Gerçeklik
Kubilay Han Uluerim

Dijital ürün tasarımı danışmanlık şirketi Frog, tasarım ve tıbbın birleşimini araştırmak için yeni bir sanal gerçeklik projesi üzerinde çalışıyor. Bu proje, yanık tedavisi gören hastaların iyileşme sürecine yardım etmeyi amaçlıyor.

Yanık kurbanları, geçirdikleri kazadan sonra, aylarca gördükleri yara tedavisi boyunca oldukça fazla acı çekiyorlar. Lakin, araştırma sonucu ortaya çıkan bir bulguya göre, yanıkların temizlenmesi ve tekrar sarılması sırasında sanal gerçeklik teknolojisi oldukça etkili bir şekilde hastaların dikkatini dağıtabiliyor. Fakat, pek çok VR teknolojisinin pahalı olması yüzünden bu cihazlar klinik uygulamalarda kullanım için kolay kolay benimsenemiyor.

Frog, işte tam da bu noktada devreye girerek, düşük maliyetli VR cihazı ve oyunlar üretmeyi amaçlıyor.

VR-titlescreen-out-of-headset

VR Care adı verilen projenin fikir babaları: Frog’un sağlık hizmetleri tasarımcısı Dr. Brian Pridgen ve Stanford Üniversitesi’nden şimdilik adı ifşa edilmemiş stajyer bir plastik cerrah. Frog, VR Care ile düşük maliyetli, montajı kolay ve yanık tedavisinde kullanılabilecek bir teknoloji üretmeye çalışıyor. Ek olarak Ēpiónē adlı açık kaynaklı bir oyun konsepti geliştiriyor.

VRCARE_prototype4-667x500

Projeye başlamadan önce hemşireler ve doktorlar ile uzun görüşmeler yapan ekip, cihazın ucuz, su geçirmez ve rahat olması gerektiğini anlamış. Lakin, hastaların yatarak kullanabileceği bir sanal gerçeklik oyununun olmaması gibi sorunlarla karşılaşılmış. VR Care’in 10 $ gibi bir fiyatla piyasaya sürülmesine ek olarak, cihazın parçalara ayrıldığında yassı bir pakete sığacak kadar ince olması da düşünülmüş. Geliştirilecek oyunun ise çok parlak renklere sahip olmaması, uzun süre bakıldığında göz ağrıtmaması gerekiyor.

Unity fizik motoru ile geliştirilen oyunu denemek veya üzerinde değişiklik yapmak isteyenler, github üzerinden kaynak dosyalarına ulaşabiliyorlar.

Submit a Comment