Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

WearSmith Alkol Zehirlenmesi ve Araba Kazalarını Engellemeye Geliyor

WearSmith Alkol Zehirlenmesi ve Araba Kazalarını Engellemeye Geliyor
Kubilay Han Uluerim

Dünyanın pek çok ülkesinde ölüm nedenlerinin başında alkollü araba kullanımına dayalı kazalar geliyor. Bu hayati tehlikenin azalması ümidiyle dijital teknolojiler geliştiren CoAsia Microelectronics Corp bünyesindeki Air Mentor ekibi kullanıcıların alkol testi yapmasını sağlayan WearSmith adlı bir cihaz üzerinde çalışıyor.

WearSmith teknolojisi alkol kullanan kişilerin ne zaman araba sürecek kadar kontrollü olduklarını ölçmeyi amaç edinmiş bulunuyor. Kullanıcılar birkaç bardak içtikten sonra hemen cihaza üfleyebiliyor ve Bluetooth bağlantısı sayesinde mobil uygulamada veya cihazın kendi OLED ekranında durumlarını görebiliyorlar. Uygulama kişilerin kaç promil alkollü olduğunu ve ne kadar süre beklerlerse ayılacaklarını gösterebiliyor, alkol zehirlenmelerini engelleyebiliyor. Sadece 19 g ağırlığında olan WearSmith istenildiğinde bir kolye veya anahtarlık olarak taşınabiliyor.

Yetkililerin açıklamalarına göre WearSmith’in temel geliştirilme amacı alkollü birini araba kullanamayacağına ikna etmekmiş. Hepimizin bildiği gibi çoğu insan kendine “iyiyim” diyerek alkollü olduğu hâlde içinde bulunduğu durumu kabullenmeyebiliyor. Bu durumda devreye giren bu dijital çözüm sayesinde kişiler bilimsel bir yöntemle net olarak uyarılıyorlar.

Yaklaşık 1000 test ve 3 aylık pil ömrü bulunan cihazın Eylül sonu Ekim başı gibi satışa sunulacağı öngörülürken 25 günlük Indiegogo kampanyasına katılma şansınız hâlâ bulunuyor.

Submit a Comment