Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yağ Yakımını Gösterebilen Nefes Sensörü Geliştirildi

Yağ Yakımını Gösterebilen Nefes Sensörü Geliştirildi
Derya Öztürk

Bilim insanları, vücudun yağ yaktığını algılayabilen bir nefes sensörü geliştirdi. Bu sensör sayesinde sporcular ya da kilo vermek isteyen kişiler, yağ yakımlarını kontrol altına alabilecekler.

Kan veya idrardaki biyolojik belirteçler, vücudun yağ yakmaya başladığını gösterebiliyor. Fakat bu yöntemleri gerçek zamanlı olarak uygulamak mümkün değil. Bu sebeple bilim insanları, nefesten yağ yakım analizi yapabilen bir sensör geliştirdi. Sensör, egzersiz sırasında bir kişinin nefesini test ederek yağ yakımının gerçek zamanlı olarak izlenebilmesini sağlıyor.

ETH Zürih’ten Andreas Güntner, sensörün çalışma prensibini şu şekilde açıklıyor: Yağ yakarken vücut, kan dolaşımına giren yan ürünler üretiyor. Bu moleküllerin özellikle uçucu olanları, kişinin verdiği nefese giriyorlar. Güntner ve çalışma arkadaşları, bu maddelerin en uçucusu olan asetonun nefesteki varlığını ölçen bir sensör geliştirdiler.

Önceki sensörlerden çok daha hassas olan bu sensör, yüz milyon molekül içindeki tek bir aseton molekülünü algılayabiliyor. Aynı zamanda sadece aseton ölçtüğü için nefeste yer alan 800’den fazla uçucu bileşen ölçümü etkilemiyor.

Şimdilik sensör, elde taşınabilecek bir cihaza entegre edilememiş olsa da ekip bunun üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Kaynak: Futurity.org

Submit a Comment