Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Burunlar Kanserden Sonra Hipertansiyon Teşhisine de El Attı

Yapay Burunlar Kanserden Sonra Hipertansiyon Teşhisine de El Attı
Kubilay Han Uluerim

Kanser tespiti yapmak için geliştirilen bir teknoloji Pulmoner Arteriyel Hipertansyion (PAH) hastalarında erken teşhis koymak için kullanılmaya başlandı. Proje Université Paris-Saclay ve Technion Israel Institute of Technology tarafından yürütülüyor. Söylenilene göre araştırmada kullanılan bu yapay burun bir kişinin nefesini koklayarak PAH belirtilerini analiz edebiliyor.

Yetkililerin açıklamalarına göre pek çok vakada geç teşhis konulduğu için PAH hastalarına genellikle 5 yıl ömür biçiliyor. Hücrelerin küçük pulmoner damarları tıkamasına sebep olan bu hastalık kan akışını azalttığı için ciğerlerdeki kan basıncını arttırıyor. Hastalığın semptomları arasında nefes darlığı, göğüs ağrısı, uyuşukluk ve sağ kalp yetmezliği bulunuyor. Her şeye rağmen bu hastalık doğru zamanda teşhis konulmasıyla tedavi edilebiliyor.

Araştırmada kullanılan ve kanserin varlığını tespit eden e-burun Prof. Hossam Haick tarafından yönetilen Technion nanoteknoloji ekibi tarafından icat edilmiş. Daha sonra Université Paris-Saclay’den Dr. Sylvia Cohen-Kaminsky bu teknolojiyi kansere oldukça benzeyen PAH hastalığına uyarlamak için Prof. Haick ile irtibata geçmiş. Uzun görüşmeler sonucu bu ikili Inserm, Technion ve Université Paris-Sud ile beraber uluslararası bir laboratuvar kurmuşlar. Ardından kimyasal modüllerle eşleşen ve nanopartiküllerden oluşan e-burunun PAH teşhisinde doğru çalıştığı kanıtlanmış.

Bu başarının sonrasında Assistance Publique Hopitaux de Paris tarafından desteklenen ve Université Paris-Sud’den Prof. Marc Humbert liderliğinde büyük bir klinik deneye başlanıldığı da açıklananlar arasında.

Submit a Comment