Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hindistan’da Sağlık İçin Spor Yapan Kişilere Para Ödenmeye Başlandı

Hindistan’da Sağlık İçin Spor Yapan Kişilere Para Ödenmeye Başlandı
Kubilay Han Uluerim

Sağlıklı olmak sizi ödüllendirir. Yaşam sürenize daha fazla yıl eklemenin yanında ruh halinizi düzeltip stresi azaltarak bunu yapar. Lakin saatlerce spor salonlarında koşu bandına çıkıp koşsanız ve kalorilerinizi yaksanız da ödediğiniz aylık üyelik ücreti nedeniyle başınız ağrıyabilir. Peki ya antrenman yaptığınız için size para ödeseydiler?

Hindistan menşeli aktivite takip cihazı firması GoQii, Axis Bank ile yaptığı anlaşma sonrası kullanıcılarına işte tam da bu hizmeti sunuyor. Bu anlaşmaya göre GoQii kullanıcıları antrenman yaptığı sürece puan kazanıyorlar ve bu puanları ülke çapındaki 1 lakhlık (100.000 rupi) outlet mağazalarında harcayabiliyorlar. Ek olarak cihaz Axis Bank’ın tek dokunuşla ödeme yapmaya yarayan NFC sistemiyle de entegre çalışıyor. Bu hizmet şimdilik sadece Axis Bank müşterilerine verilse de ilerleyen aşamalarda farklı ortaklıklar gerçekleşebileceği öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan bu duyuru aslında finansal teknolojiler ve sağlığın birleşiminden elde edilecek faydalar üzerine aylar boyunca süren beyin fırtınalarının sonucu ortaya çıkmış.

“Hepimizin bildiği ‘sağlık varlıktır’ lafı günümüzde kulağa artık daha gerçekçi geliyor. Hatta kişilerin sağlıkları ve para kazanma yetenekleri arasındaki bağı araştıran bazı çalışmalar bile var. Bunlara ek olarak bankalar sağlık yönetimini kendi sistemleriyle nasıl bağlayacaklarını araştırıyorlar.”

– GoQii Kurucusu ve CEO’su Vishal Gondal

Submit a Comment