Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Proteus Discover’ın Geçici Deney Sonuçları Açıklandı

Proteus Discover’ın Geçici Deney Sonuçları Açıklandı
Kubilay Han Uluerim

Proteus Digital Health, Proteus Discover’ın geçici araştırma sonuçlarını American College of Cardiology’nin düzenlediği ACC 16’da açıkladı. 96 kişiden oluşan hipertansiyon ve tip 2 diyabet hastasının katıldığı deneyde, sunulan teknolojiyi kullanan hastaların çoğunluğunun, 4. haftada istenilen tansiyon seviyesine erişebildiği söyleniyor.

The Proteus dijital ilaç platformu, bir ilaç kullanım sadakati ve idare sisteminden oluşuyor. Bu sistemde sensör içeren haplar, bant şeklinde biyometrik sensörler ve bir yardımcı akıllı telefon uygulaması bulunuyor. Yapıştırılan bant, bir hap alındığında bunu kaydedebiliyor, uyku düzeni ve fiziksel aktivite seviyelerini ölçebiliyor. Açıklananlara göre, sindirilebilen sensör FDA iznini Temmuz 2012’de, biyometrik sensör bandı ise 2010 yılında almış.

Proteus’un IRB onaylı araştırmasının tam sonuçlarının, sene sonuna doğru yayımlanacağı belirtiliyor. Geçici sonuçlar ise şöyle: 12 hafta boyunca, hipertansiyon sahibi, yani sistolik kan basıncı (SBP) 140 mm Hg üzerinde olan ve metformin ya da sulfonilüre gibi tip 2 diyabet (A1C ≥7%) ilaçları kullanıp sonuç alamayan 96 hasta (ortalama 58 yaş; yarısı erkek) araştırmaya katılmış. Katılımcıların bir kısmı Proteus Discover’ı 4 hafta, bir kısmı da 12 hafta kullanırken, bir grup ise hiç kullanmamış. Sonuçta, araştırmaya katılan grubun %85’i, Proteus Discover’ı kullanarak, sistemi kullanmayan %33’e göre SBP seviyesini çok daha aza indirmiş.

”80 yaşındaki hastaları 5-6 ilaçla hastaneden taburcu ediyorsunuz ve her gün unutmadan bu ilaçları almalarını bekliyorsunuz. Fakat bunu yapmıyorlar. Sonra buna şaşırıyorsunuz. Bizim sistemimiz sayesinde, herkesin cebinde taşıyabileceği bir çözüm yöntemi sunuyoruz.” diyor CEO Andrew Thompson.

Submit a Comment