Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zeka Destekli Robotik Bacaklar ile Ampüteler Dakikalar İçinde Yürüyebilecek

Yapay Zeka Destekli Robotik Bacaklar ile Ampüteler Dakikalar İçinde Yürüyebilecek
Ecem Arslantürk

Araştırmacılar, ampütasyon sonrası protez bacaklarla yürüme zorluğu çeken hastalar için çözüm bulmayı hedefliyor. Yapay zeka eklenen robotik bacaklar ile hastaların dakikalar içinde en rahat yürüme şekline ulaşması amaçlanıyor.

Dünyada birçok insan diyabet, trafik kazası gibi farklı sebeplerle ampüte edilerek bacaklarını kaybediyor. Hastanın tekrar yürüyebilmesi adına protez bacak takıldığında da hareket kabiliyeti edinmesi ve adaptasyon için uzun bir süre gerekiyor. Araştırmacılar, hastaların bu süreyi 10 dakika gibi kısa bir zaman diliminde gerçekleştirebilmesi için “yapay zeka destekli robotik diz” hazırladılar. Bir tür deneme yanılma algoritması olan takviyeli öğrenme algoritması kullanılarak bu dizin sahip olduğu hareket sensörleriyle her bir hasta için en uygun yürüme hareketini bulması ve hastaların dakikalar içinde en rahat şekilde yürümesini sağlamayı amaçlıyor.

Şimdilik protez bacak ve sensörler yapay zeka algoritmasını yapan bilgisayar sistemine bağlı şekilde ancak araştırmacılar, protezi kablosuz hale getirerek hastalar tarafından günlük yaşantılarında da kullanabilecekleri forma getirmek için geliştirmeye devam ediyorlar. Araştırmada görev alan Helen Huang çalışmayla ilgili olarak “Bu bilgisayar modeli, cihazdaki parametreleri uyarlıyor ve hastanın yürüyüşünü gerçek zamanlı olarak normal bir yürüyüş profili ile karşılaştırıyor. Model, hangi parametre ayarlarının performansı iyileştirdiğini ve hangi ayarların performansı olumsuz etkilediğini söyleyebilir. Takviyeli öğrenme algoritmasını kullanarak, hastanın normal şekilde yürümesini sağlayan parametreler kümesini hızlı bir şekilde tanımlayabilir” dedi.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment