Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bu İşitme Cihazı, Hangi Sesi Duymak İstediğinizi Anlayabiliyor!

Bu İşitme Cihazı, Hangi Sesi Duymak İstediğinizi Anlayabiliyor!
Sonat Çakmak

İşitme sorunu yaşayan insanlar, işitme cihazı kullansalar bile kalabalık ortamlarda dinlemek istediği kişiyi duyamıyor. Bu duruma çözüm arayan Columbia Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekâ destekli bir işitme cihazı geliştirdi. Bu cihaz; dinlenmek istenilen kişinin sesini, diğer sesleri bloke ederek duymasını sağlıyor.

Kalabalık bir ortamda biriyle konuşmaya çalıştığımızda, beynimiz konuştuğumuz kişinin sesine odaklanarak diğer sesleri duymazdan gelir. Ancak işitme sorunundan dolayı işitme cihazı kullanan insanlar, genelde bu kabiliyeti kaybederler; anlamsız gürültüyü duymaya devam ederler.

Columbia Üniversitesi araştırmacıları; dinleyen kişinin beyin dalgalarının, konuşan kişinin beyin dalgalarını taklit ettiğini keşfetmişlerdi. Bu bilgiden yola çıkan araştırmacılar, duymak istenilen kişiyi tanımlayan yeni bir işitme cihazı geliştirdi. Aynı ortam içindeki sesleri ayırt edebilen bir yapay zekâ aracı kullanan cihaz, konuşan kişi ile dinleyen kişinin ses desenlerini karşılaştırarak hangi sesi kuvvetlendireceğini tanımlıyor. Araştırmacıların önceden geliştirdiği algoritmanın, her konuşan kişi için önceden eğitilmesi gerekiyordu; ancak yeni geliştirdikleri algoritma, yeni sesleri ek bir eğitime gerek kalmadan ayırt edebiliyor.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment