Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastaların %75’i Dijital Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmak İstiyor

Hastaların %75’i Dijital Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmak İstiyor
Can Aytı

Almanya, İngiltere ve Singapur’da binlerce hasta ile yapılan anket sonuçlarına göre mevcut hizmetlerin düşük kaliteli olması ve hastaların ihtiyaçlarını karşılayamamasından dolayı, dijital sağlık hizmetlerinin kabulü oldukça az. 3 ülkeden 1000 hasta ile iletişime geçilen anket McKinsey firması tarafından yapıldı.

Pek çok sağlık uzmanına göre, insanlar birkaç özel durum dışında dijital sağlık hizmetlerinden yararlanmayı tercih etmiyorlar. Karar vericiler genellikle düşük dijital sağlık hizmetleri kullanıcılarından edindikleri datalara işaret ediyorlar. Ancak anketin gerçekte ortaya çıkardığı  sonuçlar biraz farklı. İnsanlar dijital sağlık hizmetlerinin kullanımını talep etmiyorlar; bunun sebebi ise verilen hizmetlerin ihtiyaçları karşılamıyor olması. McKinsey’in yaptığı araştırmaya göre artık hastaların %75’i dijital uygulamalara yönelmek istiyor. Yapılan açıklamalara göre pek çok insan sıradan uygulamalarla yakından ilgili. Şaşırtıcı bir şekilde dünya genelinde birçoğumuz aynı şeyi istiyoruz: Günlük rutin görevlerin yapılması ve sık sık karmaşıklığa yol açan sağlık hizmetlerinin navigasyon yardımı ile kontrol edilmesi. 3 farklı ülke ve 3 farklı sağlık sistemi tarafından yapılan incelemelerde hastaların ortak istekleri;  doktor randevularının programlanması, doğru uzmanın seçilmesi ve reçete takibinin yapılması.

dijital sağlık hizmetleri

McKinsey yapılan anket sonuçlarına göre dijital sağlıkla ilgili elde edilen 5 söylenceyi maddeledi. İlk olarak yanlış bilinen, dijital sağlık hizmetlerinin gençlere yönelik olduğu kanısını değiştirmek istediklerini açıkladı. Bir diğeri de yalnızca gençlerin dijital sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediği görüşü. Böylelikle hizmetle ilgili elde edilen sayısal verilere  sağlık sistemiyle ilgilenen pek çok insan tarafından ulaşılmıyor. Ancak anket sonuçları her yaştan insanın dijital sağlık hizmetlerinden yararlanmaya gönüllü olduğunu gösteriyor. Özellikle 50 yaş üstü hastalar hizmetlerden yararlanmak için en az gençler kadar hevesli. Almanya ve İngiltere’de %70’den fazla insan dijital sağlık hizmetlerinden yararlanmak isterken, Singapur’da bu sayı daha da yüksek.

McKinsey’e göre yaşlı insanlar mail ve web siteleriyle konuyu ele almak isterken, gençler daha çok konularla ilgili bilgiler için daha kolay hakim oldukları yeni sosyal medya kanallarına yönelmiş durumdalar.

Mobil cihazlar tarafından desteklenen mobil sağlık uygulamaları sağlık sektörünün geleceği olarak görülüyor. Henüz mobil sağlık hizmetleri hala evrensel boyutta talep görmüyor ancak bu sağlık sektörünün dijitalleştirilmesi için tek faktör değil. Firmalar özellikle cep telefonlarının önemli olduğunu kullanıcılara açıklamak için hızlı hareket ediyorlar, fakat çalışmaların çoğunluğu yaşlı hastaların kronik rahatsızlıklarına odaklanmış durumda olsa da, oluşan bu hastalıkların mobil merkezli olmaması da çok önemli.

Submit a Comment