Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple Dijital Sağlık Adına Neler Planlıyor?

Apple Dijital Sağlık Adına Neler Planlıyor?
Can Aytı

Apple geçtiğimiz ayda duyurduğu Healthkit ile dijital sağlık alanındaki yeni platformunu tanıttı. Ancak bu platformun markasının Apple olması, Google ve Microsoft gibi şirketlerin de bulunduğu bu pazarda yerini sağlamlaştırmasını yeterince etkilemiyor.

Şu an için Apple’ın dijital sağlık alanında sadece uygulamalar ile bulunması, özellikle Apple’ın Beats adlı şirketi satın almasından sonra bir akıllı saat çıkaracağı spekülasyonları etrafta gezerken herhangi bir mobil cihaz çıkartmaması insanları şaşırtsa da insanlar hala Nike ile bile olabilecek bir mobil cihazın haberini bekliyor.

Dijital sağlığa doğru olan bu akım hala ilginç görülse de, bu akım dijital sağlığın önemini iyi bir şekilde göstermekte. Ayrıca, Apple’ın giyilebilir teknoloji ürünlerinde sektörün gerisinde olduğunu bilmesi ve bu duruma uygun olarak dijital sağlık adına şu an için sadece uygulama bazında üretim yapması da üretilen fikirler arasında.

Şu an için zaten birçok giyilebilir teknoloji türü mevcut. 5 yıl içerisinde, pazardaki giyilebilir sağlık ürünlerinin belirli bir standarda ulaşması da öngörülen noktalardan biri. Uzmanlar, büyük olasılıkla, ekranı olmayan giyilebilir bileklik tarzı takipçiler pazarda yerini kaybettikten sonra, kulaklıklar, akıllı saatler ve Google Glass benzeri ürünlerin, mobil sağlıktaki yerlerini alacağına inanıyorlar.

Bu noktada, dijital sağlık tamamen yazılım hakkında. Kullanıcıların verileri cihazlar tarafından toplanmakta ama bunları yararlı ve kullanışlı hale getirmek tamamen Apple’ın elinde. Şu an, Healthkit bir diğer Apple programı olan Passbook’u andırıyor. Tamamen işlevsel olmayan, boş bir uygulama gibi gözüküyor. Üzerinde biraz daha vakit geçirildiğinde, Healthkit potansiyel olarak toplanılan veriyi ilginç ve yararlı bir yerde kullanabilir.

Submit a Comment