Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Zika Salgınıyla Dijital Savaşta Yeni Müttefik: Kidenga

Zika Salgınıyla Dijital Savaşta Yeni Müttefik: Kidenga
Kubilay Han Uluerim

Arizona Üniversitesi Toplum Sağlığı Bölümü ve UA Bio Computing Facility araştırmacıları, Zika salgınına cevap olarak hastalığın yayılışını tespit ve takip etmeye yarayan bir mobil uygulama geliştirdi.

Toplum tabanlı hastalık tespit sistemi Kidenga, toplum sağlığı araştırmacılarının sivrisinek nüfusunu takip etmesine ve zika semptomlarına sahip kişileri tanımlamasına yardım ediyor. Araştırmacılar Amerikan vatandaşlarına erişip Zika salgınının sorumlusu Aedes aegypti cinsi sivrisinekler hakkında veri topluyorlar.

screen-shot-2016-09-28-at-1-29-58-pm

“Eğer yeteri kadar insan uygulamayı kullanırsa bu yazılım şüpheli semptomların görüldüğü kişileri tespit edebilir. Bu erken alarm sistemi sayesinde virüsün daha fazla yayılmasını önleyebiliriz.”

– Arizona Üniversitesi Toplum Sağlığı Bölümü Salgın Hastalık Uzmanı Kacey Ernst

Geliştirilen uygulama Kidenga, kullanıcıların yaşadıkları bölgelerde gözlemledikleri sivrisinek faaliyetlerini ve semptomlarını haftalık olarak bildirmelerini istiyor. Kullanıcılar aynı zamanda başka insanların topladığı raporları da inceleyip ayrıntılı bilgi sahibi olabiliyorlar. Araştırmacıların söylediğine göre Arizona, Florida ve Texas’taki kullanıcıların şu anda Zika, deng ve chikungunya virüsleriyle ilgili verilere erişebilme imkânı bulunuyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment