Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tip 2 Diyabet Hastalarına Medtronic ve Qualcomm Life’tan Destek

Tip 2 Diyabet Hastalarına Medtronic ve Qualcomm Life’tan Destek
Kubilay Han Uluerim

Medtronic, Qualcomm Life ile ortaklaşarak tip 2 diyabet hastaları için yeni nesil devamlı glikoz takip monitörleri (CGM) geliştireceğini duyurdu. Açıklanana göre, yeni geliştirilecek bu cihaz çok daha ucuz ve küçük olacak.

CGM cihazları şimdilik çoğunlukla tip 1 diyabet hastaları için tavsiye edildiğinden, tip 2 diyabet hastaları geleneksel parmaktan ölçüm yapan cihazlar kullanıyor. Lakin, şirketler bu yeni ortaklık ile Qualcomm’un uzmanlığından faydalanıp, tip 2 diyabet hastaları için piyasadaki diğer ürünlerden daha küçük, ucuz, kullanımı kolay cihazlar üretmeyi amaçlıyorlar.

Cihazın tek kullanımlık olabiliceği de geliştiricilerin fikirleri arasında. Bu sayede cihazın sadece glikoz ölçümü yapmayacağı, aynı zamanda büyük veriye de katkıda bulunacağı belirtiliyor.

“Amacımız diyabetle yaşamı değiştirerek herkesin hayattan zevk almasını sağlamak. Tip 2 diyabetle mücadelede ucuz CGM sistemleri üretmek için, kablosuz teknolojiler alanında uzman olan ve rakiplerinin çok önünde duran Qualcomm ile çalıştığımız için çok heyecanlıyız.” diyor Medtronic Yardımcı Başkanı Laura Stoltenberg.

Submit a Comment