Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Acil Durumlarda Ambulans Çağırma Derdi Flare ile Bitiyor

Acil Durumlarda Ambulans Çağırma Derdi Flare ile Bitiyor
Kubilay Han Uluerim

Kenyalı şirket Capsule, kullanıma müsait tüm ambulansları tek bir sistemde toplayarak hasta ve hastanelerin acil durumlarda bunlara ulaşmasını sağlayan Flare adlı uygulamasını hizmete sunmaya hazırlanıyor.

Afrika’da 10 yıl kadar sağlık hizmetlerinde çalışmış Caitlin Dolkart ve Maria Rabinovich’in geliştirdiği Flare, ikilinin yaptığı açıklamaya göre Ağustos ve Eylül aylarında ambulans şirketleri tarafından test edilecek.

“Basit ve kullanışlı uygulamamız, hastanelerin ve hastaların ambulanslara ulaşmasını sağlıyor; daha fazla müşteriye erişmek ve daha iyi veri tabanlı kararlar alınması için özel ambulansları kullanılabilir kılıyor. Hastayı aldığı andan itibaren hastaneye haber yollayan uygulama, acil durum anında saatler değil dakikalar içinde hizmete erişilmesini sağlıyor.”

– Caitlin Dolkart

Massachusetts Institute of Technology’den de destek alan Flare, uygulama üzerinden çağrılan her ambulans için ödenen miktardan belirli bir yüzde alarak para kazanacak. Uygulama başta sadece Nairobi’de hizmete sunulsa da Dolkart ve Rabinovich önümüzdeki sene Mombasa ve Kisumu’dan başlayarak oldukça hızlı bir yayılma bekliyor.

Submit a Comment