Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IA, MIT ve Harvard Medical School, Yapay Zekâlı Röntgen Motoru Geliştiriyor

IA, MIT ve Harvard Medical School, Yapay Zekâlı Röntgen Motoru Geliştiriyor
Kubilay Han Uluerim

ABD merkezli bulut tabanlı radyoloji hizmeti tedarikçisi Imaging Advantage (IA), MIT ve Harvard Medical School ile birleşerek, yapay zekâya sahip bir röntgen motoru geliştirmeye başladı. Grup, Singularity Healthcare adı altında birleşerek projeyi yürütüyor.

Singularity, IA’in patentli muayene yönlendirme teknolojisiyle birleşip, dijital röntgen taramalarını anında okuyacak, sakatlık ve hastalıkları tespit edecek bir yapay zekâ motoru geliştiriyor. Geliştirilen teknoloji, sürekli olarak IA’in veri tabanında bulunan 7 milyar görselden yeni şeyler öğrenmeye devam edecek. Daha röntgen resimleri IA’in bulut platformuna bağlı 500 radyoloğa gönderilmeden algoritma uygulanacak.

Röntgen muayeneleri, tüm radyoloji testlerinin %50’sini oluşturuyor ve hastanelerde ACİL kısmındaki hasta akışını ve tedavi süresini yavaşlatan temel etkenlerden biri sayılıyor.

Araştırma girişimi, MIT Sloan School of Management’tan Gordon Y Billard ödüllü profesörü S.P. Kothari’nin liderliğiyle yürütülecek. Diğer önemli katılımcılar ise, Harvard Medical School radyoloji profesörü ve Massachusetts General Hospital radyoloji başkan yardımcısı Dr. Sanjay Saini ile MIT Institute for Data, Systems and Society’den ana araştırma görevlisi Kalyan Veeramachaneni.

Imaging Advantage başkanı ve COO’su Brian Hall diyor ki: “İnanıyoruz ki, teşhisler, yapay zekânın sağlık hizmetleriyle birleşmesi için bir önemli bir kapı. Röntgenler için bu mekanizmayı geliştirdiğimizde, bu teknolojinin, CT ve MRI gibi teşhis cihazlarına da uyarlanabilirliğini göreceğiz. Amaç, yurtiçi ve yurtdışında bulunan radyologlar için kullanılabilir bir aygıt üretmek. Radyologlar bizim için gerekli olmaya devam edecekler.”

Hall, aynı zamanda Singularity tarafından geliştirilen bu teknolojinin daha isabetli, hızlı ve tasarruflu olacağını belirtiyor.

Submit a Comment