Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Kıyafetler Terinizden Sağlıkla İlgili Veri Toplayacak

Akıllı Kıyafetler Terinizden Sağlıkla İlgili Veri Toplayacak
Kubilay Han Uluerim

Penn Engineering‘ten Shu Yang, School of Arts & Sciences‘tan Randall Kamien ve Drexel University‘den Genevieve Dion, kullanıcının terini toplayarak bilgi elde eden giyilebilir bir teknoloji geliştirmek için ortaklaştıklarını duyurdular.
“Geliştireceğimiz kumaş teri emmek yerine kimyasal analiz yapacak ve buna göre renk değiştirecek.

– Shu Yang

Ekibin belirttiğine göre giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesi esnek ve kullanışlı maddeleri kullanmayı gerektiriyor. Bu yüzden geliştiriciler sıklıkla polimer kullanmayı veya sert malzemeleri daha ince yapmayı deniyorlar. Şimdilik en büyük engel: Böceklerin karınlarında bulunan ve hava almaya yarayan deliklere veya ağaçların topraktan su emmelerini sağlayan dokuya benzer bir iplik yapmanın zor olması.

Şu anda bulunan nanoteknoloji sistemlerinin hava ve su birleşiminden ötürü tıkanma riski bulunduğunu söyleyen yetkililer, kıyafetin hava geçirmesi gerektiğini vurguluyor. Terdeki iyonlara göre renk değiştiren kumaşın tasarlanması için siyah ışık altında renk değiştiren boyalar veya renk değiştiren kristaller kullanılması planlanıyor. National Academies of Sciences’ın bir projesi olan Keck Futures Initiative adlı girişimci firmadan 100 bin dolar ödenek alan geliştiriciler, ürünün ne zaman hazır olacağıyla ilgili bir tarihi şimdilik ifşa etmediler.

Submit a Comment