Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sigara Bağımlılığına Mobil Çözüm

Sigara Bağımlılığına Mobil Çözüm
Can Aytı

Sigara bağımlılığı çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri. Öyle ki dünyada her yıl 6 milyona yakın kişinin sadece sigara içtiği için hayatını kaybettiği belirtilmekte. Hal böyle olunca sigarayı bırakmak için de insanların onlarca yöntemi var. Hangi yöntem güzel sonuçlar veriyor, hangi yöntem tamamen uydurma bilemiyoruz ama bu yöntemlerin başında gelenler; ilaçlar, bir anda bırakmak, alıştıra alıştıra bırakmak, sigarayı bırakma hatları ve nikotin bandı tarzı ürünlerden oluşuyor.

Uzmanların söylediklerini göz önünde bulundurursak, bir şeyin alışkanlık haline gelmesi için gereken; 30 gün boyunca o etkinliği yapmaktan geçiyor. Bu da demek oluyor ki, o alışkanlığı kırmak için gereken süre de 30 gün içerisinde o etkinlikte bulunmamakla aynı. Ama iş sigaraya geldiğinde 30 gün içinde oluşan bağımlılığı tekrar 30 gün içerisinde kırabilmek insanlar için imkansız olarak adlandırılıyor.

Herkes sigaranın kendisi için zararlı olduğunun bilincinde ve çoğu insan sigarayı bırakmak için atılması gereken ilk adımın bu bilinci aklına yerleştirmek olduğunda farkında. Ama sigarayı bırakmak için sadece bu bilinçte yeterli değil. Yukarıda saydığım yöntemleri göz önünde bulundurursak, herhangi bir yardım almadan sigarayı bırakmaya çalışmak şu an içerisinde güzel sonuçlar almak için en olası olmayan yöntemler. Ülkelerin sigarayı bırakmaya yardımcı olmak için uyguladığı kamu alanlarında sigara yasakları da yavaş bir şekilde ilerlerken, çoğu insan kendilerini son seçeneğe bakarken bulabiliyor. Nikotin bantları ve ilaçlar gibi nikotin yerine koyma tedavisi şu an için en etkili çözüm fakat bu yöntemlerinde kendince hataları olabiliyor. Örneğin nikotin bantlarını nasıl kullanacağı bilmeyen insanların onları kullanmaya çalışması gibi. Şu ana kadar anlattıklarımıza bakıldığında dünya üzerindeki sigaraya bırakma oranın neden bu kadar alt seviyelerde olduğunu anlayabiliyoruz.

sigara

Bu yazıyı yazma amacım ise, artık sigarayı bırakma yöntemlerine bir yenisini daha ekleyebilecek olmamızdır. Chrono Therapeutics adlı Dijital Transdermal İlaç Dağıtım Şirketi tarafından üretilen SmartStop adı verilen bir bileklik sayesinde nikotin yerine koyma tedavisi teknolojik bir noktaya geliyor. Bileğinize veya kolunuzun herhangi bir bölgesine takabildiğiniz bu bileklik kendi içerisinde bulundurduğu değiştirilebilir nikotin kartuşları ile kullanıcının ihtiyacı olan nikotini vücuduna salgılayıp sigarayı bırakma sürecinde yardımcı oluyor. Şu ana kadar SmartStop ile ilgili anlattıklarım normal bir nikotin bandının işleviyle aynı görünüyor olabilir. Asıl önemli olan ise bu cihazın teknolojik tarafı. Bilekliğin ayarlanabilir zamanlaması ile vücudunuza salgılanacak nikotinin saatini ve dozunu ayarlayabilmek mümkün. Örneğin uyandığınızda kesinlikle sigaraya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, cihazın ayarlarından sabah saat sekize büyük bir doz vermesini ayarlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde her yemekten sonra sigara içme ihtiyacı hissediyorsanız yemek saatlerinizden hemen sonrasına küçük nikotin dozları ekleyebiliyorsunuz. SmartStop’un özellikleri burada bitmiyor. Bluetooth aracılığı ile akıllı telefonunuza bağlanabilen bileklik sayesinde, bilekliğin mobil uygulaması aracılığıyla sağlık profesyonellerinden gerçek zamanlı davranışsal olarak destek alabiliyorsunuz.

SmartStop sigarayı bırakmak isteyen insanlar için gerçekten güzel bir yeniliğe benziyor. Peki, sigarayı bırakma adına gerçekten öngörülen patlamayı yapabilecek mi? İlerleyen zamanlarda göreceğiz.

Submit a Comment