Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Alzheimer’la Başa Çıkmak Artık Daha Kolay

Alzheimer’la Başa Çıkmak Artık Daha Kolay
Can Aytı

Alzheimer, günümüzde özellikle yaşlı insanların en büyük problemlerinden birisi. Bu hastalığa engel olmak ya da ilerlemesini engellemek için yapılan çalışmaların yanında, insanların Alzheimer ile birlikte yaşamasına yardımcı olacak cihazlar da yapılmaya devam ediliyor.

15 yaşındaki Kenneth Shinozuka, Alzheimer’a karşı üretilen cihazların sonuncusunun yaratıcısı. Dedesi bir Alzheimer hastası olan Kenneth, her gece evin içinde dolaşmaya başladığı için, ona bakan teyzesinin uykusundan çok fazla feragat ettiğini ve bunun onun hayatını çok zorlaştırdığını görünce, bu durumu kolaylaştıracak bir çözüm arayışına girdi.

alzheimer çorap

Dedesi yatağından çıktığı anda, çoraplarına entegre edilmiş bir ince basınç sensörü ile teyzesinin telefonuna bir uyarı gönderen cihaz yapan Kenneth, bu durumu çözebilmiş gibi görünüyor. Esnek bir filme bağlı bozuk para büyüklüğünde bir çip ve kablosuz devresi içeren bu cihaz, bluetooth ile bağlı olduğu akıllı telefona sesli bir uyarı gönderebiliyor.

Yaklaşık 8 aydır teyzesi ile bu cihazı test ettiklerini söyleyen Kenneth, bu deneme sürecinde cihazın %100 oranında bir başarısı olduğunu ve artık teyzesinin her yarım saatte bir uyanıp dedesini kontrol etmek zorunda olmadığını belirtti.

Bu proje yakın zamanda Scientific American Science in Action 1.’lik ödülünü kazanarak 50 bin dolara layık görüldü. Aynı zamanda bu cihaz Google Science Fair’ın da bir parçası.

Submit a Comment