Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Teletıp ile Doktorlar Her Yerde

Teletıp ile Doktorlar Her Yerde
Buğrahan Ceylan

Ansızın rahatsızlandınız ve en yakın hastanenin acil servisine gittiniz. Siz bir an önce doktorun gelmesini beklerken, karşınıza koca bir monitör taşıyan ayaklı bir robot geldi ve sizi incelemeye başladı. O halde dahi “Çıkar giderim” diyenlerden misiniz yoksa “Vay be teknolojiye bak!” mı dersiniz? Fikir çoğu kişiye garip gelebilir ama günümüzde zaten pek çok hastane böyle bir sistemi kullanmaya başladı bile. Teletıp dünyasına hoş geldiniz.

California eyaletinde bulunan çoğu hastane bu robotları kullanmaya başladılar ve memnuniyet oranı ile gözle görülür faydaları olabildiğince fazla. Özellikle çok gelişmemiş daha kırsal bölgelerde, uzman doktorların acil durumlarda müdahale edememesi ya da fikir beyanı yapamaması, bu robotlar sayesinde oldukça azaldı.

Tekerleklerinin üzerinde hareket edebilen ve yaklaşık 1.5 metre uzunluğunda olan bu robotlar, tepelerinde uzman doktorların yüzlerini yansıtan bir monitör ile tüm hastaneyi gezmektedirler. Nöroloji, kardiyoloji, pediatri ve akıl sağlığı gibi dallarında uzman doktorların çoğunlukla kullandığı bu sistem yaklaşık 20 hastanede şu an kullanılmaktadır.

Hasta nerede olursa olsun, dakikalar içinde hastayı kontrol etme imkanına kavuşan doktorlar sistemden oldukça memnun. Bu sayede sağlanan  zaman tasarrufunun hem hastanın sağlığına hem de doktorların performansına oldukça olumlu katkı yaptığı görülmüştür.

teletıp

Aynı zamanda bu sistemler, hastanın her an kontrol altında olması gereken durumlarda da büyük bir avantaj sağlayabilmektedir. Üstelik sağlık uzmanları, sisteme nerede olurlarsa olsunlar bir bilgisayar ya da tablet aracılığıyla giriş yaparak hastane içindeki bu robotları kullanabilme imkanına da sahipler.

Eğer teletıbbın etkinliği ve tercih oranları hakkında fikriniz yok ya da şüpheleriniz var ise, sizi bu konuyla ilgili hazırlanmış olan bir infografiği incelemeye davet ediyoruz.

Submit a Comment