Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple Yeni Reklam Kampanyasında Dijital Sağlık Algısını Güçlendiriyor

Apple Yeni Reklam Kampanyasında Dijital Sağlık Algısını Güçlendiriyor
Yasemin Şahan

Son zamanlarda en çok kullanılan terimlerden biri olan ‘’Quantified Self’’; dijital ve mobil teknolojiler sayesinde tüm sağlık aktivitelerinin nicel verilere dönüştürülmesini güdümleyen bir olgudur. Elektronik arşivleme açısından kolay sağlık takibi sağlayan bu dijital sistem son dönemin en yaygın trendlerindendir. Kullanıcı sayısının artmasıyla mobil teknoloji üreten endüstrilerde bu trendle bütünleşebilen mobil uygulamalar tasarlama eğilimi göstermişlerdir. Bu bağlamda, başarıyı yakalamış Amerikan devi firma Apple; nicel veriler trendindeki potansiyel talebin farkındalığı ile vücudumuzun ve sağlığımızın sistematik olarak bilincinde olmamızı sağlayacak yeni bir dijital platform olan HealthKit‘i geliştirmiştir.

Bununla beraber, Apple, hedef kitlesi ile iletişime geçerken tasarladığı ürün ve hizmetin reklam kampanyalarını dijital sağlık bilinciyle bütünleştirmiştir. ABD’nin popüler Stanley Cup imajıyla birleştirilen ve dinamik marka algısı yaratan kampanya; herhangi bir aktivite süresince gösterilen efor ve harcanılan enerjiyi Apple’ın mobil cihaz ve aplikasyonları sayesinde rakamsal verilere dönüştürülmesini vurgulamaktadır.

HealthKit için marka iletişiminin vazgeçilmez elemanlarından biri olan slogan oldukça orijinal yaratılmıştır; ‘’You’re more powerful than you think’’ ya da Türkçe; ‘’Düşündüğünüzden daha güçlüsünüz’’.

Diğer yandan, Apple, reklam kampanyasında sadece HealthKit vurgusu yapmak yerine, hedef kitlesine daha büyük bir dijital sağlık dünyası vaat etmektedir; bu bağlamda, Nike+ Running, Wahoo Fitness ve HealthMate gibi farklı markaların partnerliği ile tüketiciye sadece ürün veya hizmet değil, yaşam tarzı algısı üzerine iletişim yapılmıştır.

Apple, HealthKit uygulaması ile resmi internet sitesinde birçok farklı ürün ve hizmet seçeneği ile tüketiciye farklı çözümler sunmuştur.

Sonuç olarak, Apple’ın gerçekleştirdiği iletişim stratejisi, markaya daha dinamik bir imaj kazandırmış ve iPhone 6 ile iWatch için hedef kitlesini şimdiden heyecanlandırmayı başarmıştır.

Submit a Comment