Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’dan iOS 8 ile Birlikte Yeni Cihaz

Apple’dan iOS 8 ile Birlikte Yeni Cihaz
Can Aytı

iOS için yapılan son beta güncellemesinde, çeşitli raporlara göre Apple, sağlıkla ilgili bir dizi özellik ekledi. Bu özelliklerden en önemlisi, akciğer, astım ve KOAH gibi hastalıkları bulunan kişiler için bir spirometri veri izleme yeteneği eklemesi oldu.

Apple haziran ayında, Apple World Wide Developers Conference(WWDC) etkinliğinde, sağlık uygulaması ve HealthKit paketini açıklamıştı. Bu uygulama, kullanıcılarının fitness, sağlık ve spor verilerini, tek bir uygulama toplayacak ve iPhone 6’dan itibaren çıkacak telefonların içinde yüklü olarak gelecek. Kullanıcılarının izniyle, bulut sistemleri sayesinde verileri hastanelere veya doktorlarına aktarıp, kullanıcılarını büyük dertlerden de kurtarmayı amaçlıyor.

MySpiroo

Şu an için piyasada akıllı telefonlara bağlı bir spirometri cihazı bulunmamakta, fakat bu teknoloji üzerinde çalışan firmalarda mevcut. Polonyalı bir şirket olan MySpiroo, telefonun kulaklık girişine takılan bir nefes ölçüm cihazı geliştirdi. Prototipi tamamladıkları söyleyen yetkililer, ikinci sürümüde çıkarmaya yakın olduklarını belirtti. Ayrıca, Respi adındaki bir Yunan şirketi, DreamIt Health’in son sınıfının üyesi olan bir akıllı telefon spirotmetresi üzerinde çalışıyor.

Apple, belkide proaktif olarak henüz piyasada olmayan bir cihaz ile, kullanıcılara yeni arayüz olarak değil de yeni cihaza hazırlıyor olabilir.

Submit a Comment