Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’ın Geliştirdiği CareKit, Herkes İçin Kullanıma Açıldı

Apple’ın Geliştirdiği CareKit, Herkes İçin Kullanıma Açıldı
Kubilay Han Uluerim

Apple, hatırladığınız gibi geçtiğimiz Mart ayında, klinik bakım uygulamaları için geliştirdiği çerçeve yazılımı CareKit’i tanıtmıştı. Geçtiğimiz gün itibariyle Carekit, bütün geliştiriciler için piyasaya sürüldü. Daha önceden CareKit’e erken erişim sağlamış bu geliştirici firmalardan üçü ise, geliştirdiği uygulamaları tanıttı.

CareKit, şimdilik 4 modüle sahip: Hastaların bakın planlarını ve eylem aygıtlarını takip edebildiği CareCard; hastaların deneyimlerini kayıt altında tutabildiği Symptom and Measurement Tracker; CareCard’tan ve Symptom and Measurement Tracker’dan aldığı bakım planı verilerini birleştirip tedavilerin etkisini kavramanızı sağlayan Insights Dashboard ve hastaların verilerini doktor ve hasta bakıcılarla paylaşmasını sağlayan Connect,

CareKit ile uygulama geliştiren 3 firma ise şöyle: Diyabet hastalığı kontrol uygulaması geliştiren One Drop, ilaç verisi toplama şirketi Iodine ve kadınlar için sağlık uygulamaları geliştiren Glow. Bu 3 firmanın genellikle Connect modülünü kullandığı söylenilse de, bazıları diğer modüllerden de faydalanmış.

glowapp_01

Glow, Connect modülünü 4 uygulamasından 2’sine uygulamış. Bunlar, hamileler için Glow Nurture ve yeni anneler için Glow Baby. Bu uygulamaların halihazırda kullanıcıların girdiği bilgileri doktorlara gönderebilme özelliği varken, Connect ile bu işlemler daha kolaylaşıyor ve hızlanıyor.

Iodine’in kurucularından Thomas Goetz, Connect’in hastaların veri girmesini kolaylaştırdığını söylese de, hasta kaydı konusunda doktor tarafına pek yardım edemediğini kabul ediyor. Fakat, bu sorunun yakında çözüleceğini umduğunu belirtiyor.

Connect’e ek olarak, Iodine ve One Drop kullanıcıların bakım planı yapmasını sağlayan CareCard’u da kullanıyorlar. One Drop’un semptom takipçisini kullandığı da ayrıca belirtiliyor.

Submit a Comment