Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Araknofobi Tedavisinde Sanal Gerçeklik Kullanılmaya Başlandı

Araknofobi Tedavisinde Sanal Gerçeklik Kullanılmaya Başlandı
Kubilay Han Uluerim

Bilindiği gibi sanal gerçeklik sağlık sektöründe depresyon ve şizofreni gibi birçok hastalıkla başa çıkmak için kullanılıyor. Bu sektöre yakın zamanda adım atan bir grup İsveçli araştırmacı fobilerin tedavisinde kullanılacak akıllı telefon temelli sanal gerçeklik oyunları geliştiriyor. Ele aldıkları ilk konu ise araknofobi yani örümcek korkusu.

Mimerse’ün Itsy adlı uygulaması şu anda hazır olarak sanal pazarlarda bulunuyor. Itsy, kullanıcıları yavaşça örümcek görsellerine maruz bırakarak fobilerini yenmelerine yardım ediyor. İlk başlarda çizgi film karakterleri gibi sevimli örümcek türleri gösterirken zaman geçtikçe daha gerçekçi ve korkutucu görseller sunmaya başlıyor. Kullanıcılar bu deneyim sırasında oturuyorlar, zira uygulama sadece kafa hareketlerini takip edebiliyor.

Ek olarak Itsy şu anda devam eden bir klinik deneyde kullanılıyor ve bu deneyde geleneksel araknofobi tedavileriyle mobil uygulamaların karşılaştırılması yapılıyor. Araştırmanın detayları istenildiği takdirde BioMedCentral’dan takip edilebiliyor. VR tedavileri potansiyel olarak geleneksel tedavilerden daha ucuz olduğu için araştırmacılar deneyin sonucunu sabırsızlıkla bekliyorlar.

Submit a Comment