Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MS Hastalarına Sanal Gerçeklik ile Destek Olunuyor

MS Hastalarına Sanal Gerçeklik ile Destek Olunuyor
Kubilay Han Uluerim

MS hastalarının hareket kontrolsüzlüğü yaşaması; günlük yaşantıyı, okul ve iş hayatını oldukça kötü etkiliyor. Özellikle San Diego’lu sörfçü Steve Bettis ve New York’lu dansçı Amy Meisner’in bir anda biten kariyerleri, hayatlarında büyük bir boşluk açılmasına neden olmuş.

National Multiple Sclerosis Society‘nin yürüttüğü bir kampanyada sayesinde sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak denizdeki dalgaların çarpması ve sahnede dans hissi yaşamaları sağlanmış. Bunun başarılması için bir arkadaşları proje boyunca 360 derece çekim yapan kameralarla video kayıtları yapmış. Çekilen görüntüler daha sonradan sanal gerçeklik ortamında kullanılmak için cihaza uyarlanmış. Geliştiriciler, kampanyanın farkındalık yaratmak ve MS hastalığına yeni çözümler bulmak için yürütüldüğü belirtiyor. Sanal gerçeklik cihazlarıyla yaşadıkları bu deneyimler gerçeğiyle bir olmasa da Amy ve Steve’in yüzlerindeki gülümsemeler projenin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Benzer bir proje olarak daha önceden fobilerin tedavisi için sanal gerçeklik kullanımıyla ilgili yazdığımız haberde de buna benzer 360 derece çekim tekniklerinden bahsetmiştik.

”Doğal olarak mutlu bir insanım ve bunu değiştirme niyetim yok. MS hastalığım hakkında bütün gün şikâyet edebilirim, fakat bu benim sorunumu çözmeyecektir.” diyor Bettis. Bu tarz teknolojilerin ülkemizdeki hasta ve engelli vatandaşlar için kullanımı ne zaman yaygınlaşacağı ise önümüzdeki 5 sene içinde belirli olacağını tahmin ediyoruz. Steve Bettis’in sanal gerçeklik ve MS ile ilgili deneyimlerini National MS Society’nin YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Submit a Comment